Ankara'ya yürümek isteyen işçiler Manisa Valisi ile görüştü, Vali 'aracı olacağım' dedi

Ankara'ya yürümek isteyen işçiler Manisa Valisi ile görüştü, Vali 'aracı olacağım' dedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ekim 2020 03:10
A+ A-
Heyetteki işçi sözcülerinden biri de talepleri karşılanıncaya kadar yürüyüşü devam ettireceklerini ve bulundukları yerden ayrılmayacaklarını söyledi.

Manisa'nın Soma ilçesindeki madenciler yıllardır ödenmeyen ücret alacaklarını alabilmek için Ankara’ya yürümek istedi. Ancak madencilerin eylemine izin verilmedi.

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine işçiler Manisa Valiliği’ne gitti. Valilik ile yapılan görüşmenin ardından heyet basın açıklaması yaparak görüşmenin detaylarını duyurdu.

Hayetin sözcüsü, Vali'nin telepleri konusunda arabuluculuk yapabileceğini söylediğini belirtti.

Sözcü Vali ile konuşulanları şöyle aktardı: "Manisa Valisi'nin bu sorunun çözülmesi için Ankara ile bağlantı kurabileceğini, Ankara'daki yetkililere buradaki madencilerin taleplerini iletebilmek için bir kanal açmak için kendisinin de arabulucu olabileceğini beyan etti. Bugün ya da yarın bu konuda kendisinin buradaki madenci arkadaşların taleplerini yetkililere ileteceğini söyledi. Bu aşamada görüşmenin genel olarak olumlu geçtiğini söyleyebilirim. Burada, madencileri anlamaya çalışmasının önemli olduğunu vurgulamak isterim. Soma'da 2014'teki maden faciasından sonra yaşanan sorunlar da kendisine aktarılmaya çalışıldı".

Heyetteki işçi sözcülerinden biri de talepleri karşılanıncaya kadar yürüyüşü devam ettireceklerini ve bulundukları yerden ayrılmayacaklarını söyledi. Madenciler geceyi girmelerinin engellendikleri 301 Maden Şehitliği önünde geçirecek. 

 

NE OLMUŞTU?

23 Temmuz 2020 tarihinde Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan maden işçilerinin haklarının ödenmesi için kanun Meclis’ten geçti ancak Karaman’ın Ermenek ilçesindeki Uyar Madencilik’te çalışan işçileri kapsama alınmadı. Bağımsız Maden İş Sendikası, Uyar Madencilik’te çalışan 748 işçinin de haklarını alabilmesi için mücadele süreci başlattı.

İşçiler Manisa’nın Soma ilçesinden ve Karaman’ın Ermenek ilçesinden Ankara’ya yürümek istedi. Ancak Soma’da polis, Ermenek’te jandarma engeliyle karşılaştılar. Soma Meydanı’ndaki işçiler polisle gerçekleşen görüşmenin ardından Soma Madenci Şehitliği’ne gitti. Soma’daki işçiler daha sonra Manisa Valiliği’ne Ankara’ya yürüyüş izni için gitti. (HABER MERKEZİ/ANKA)

Öne Çıkanlar