Akdeniz'de kaybolan yaklaşık 500 göçmene ulaşıldı: Libya'ya geri itildiler

Akdeniz'de kaybolan yaklaşık 500 göçmene ulaşıldı: Libya'ya geri itildiler
Yayınlanma:
A+ A-
Akdeniz'de kaybolduğu açıklanan yaklaşık 50 göçmeni taşıyan tekneden haber alındı. Uluslararası Göç Örgütü göçmenlerin Libya'ya geri itildiğini duyurdu.

Artı Gerçek - Göçmenlere yardım kuruluşlarının iki gün önce Akdeniz'de irtibatı kaybettiğini duyurduğu yaklaşık 500 göçmene ulaşıldı. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) sözcüsü göçmenleri taşıyan teknenin Libya'ya geri itildiğini açıkladı.

Sözcü Flavio Di Giacomo, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Libya göçmenlerin asla geri götürülmemesi gereken güvensiz bir liman" ifadelerini kullandı. Giacomo Reuters'a yaptığı açıklamada da teknede 485 göçmenin olduğunu belirterek göçmenlerin Libya'nın Bingazi limanında karaya çıktıklarını söyledi.

ALARM PHONE: GERİ İTMENİN SORUMLUSU KİM?

IOM açıklamasında başka ayrıntı vermedi ancak daha önce denizde motoru bozulan tekneyle irtibatı kaybettiğini duyuran ve göçmenlerin durumuna dikkat çeken Alarm Phone adlı göçmen yardım kurululuşu Twitter'dan yaptığı açıklamada geri itmenin yasa dışı olduğunu vurguladı. Alarm Phone açıklamasında "Akrabalarının açıklamalarına göre, 500 kişi Libya'ya geri itildi ve şimdi Bingazi'de gözaltındalar. Doğruysa, bu Malta'nın kıta sahanlığında suç teşkil eden bir geri itme eylemidir. Açıklama istiyoruz. Bunun sorumlusu kim?" ifadelerini kullandı. Göçmen teknesi Alarm Phone kuruluşuna ilk yardım çağrısında bulunduğunda Libya'nın yaklaşık 320 km kuzeyinde, Malta'dan ve İtalya'nın güneyindeki Sicilya adasından ise 400 km'den fazla uzakta, açık denizde motoru çalışmadan sürükleniyordu.

Uluslararası insancıl hukuk yasalarına göre göçmenler ciddi kötü muamele riskiyle karşı karşıya kalacakları ülkelere zorla geri gönderilemezler. Denizden gelen göçmen sayısında artışla karşı karşıya olan İtalya da dahil olmak üzere Avrupa'da hükümetler göç konusunda giderek daha katı bir tutum benimsiyor. İtalya'ya bu yıl, 2022'nin aynı dönemine göre 18 bin kişi artışla, 47 binden fazla göçmen deniz yoluyla ulaştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar