Konut fiyatlarında 150 şehir karşılaştırıldı, ilk 3 sırada Türkiye yer aldı

Konut fiyatlarında 150 şehir karşılaştırıldı, ilk 3 sırada Türkiye yer aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank'in dünyada 150 kenti kapsayan araştırmasında İstanbul, Ankara ve İzmir konut fiyat artışı sıralamasında zirveye yerleşti.

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, global konut fiyatları endeksi 2022 ikinci çeyrek sonuçlarını yayımladı.

Dünyadaki 150 kenti kapsayan araştırmaya göre İstanbul, Ankara ve İzmir konut fiyat artışı sıralamasında ilk 3 sırayı alarak zirveye yerleşti.

Birgün'ün haberine göre, son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı yer yüzde 184,9 ile İstanbul oldu. Ankara yüzde 165,4 ile ikinci, İzmir yüzde 150,9 ile üçüncü, Miami yüzde 34 ile dördüncü sırada yer aldı.

SEBEPLER YÜKSEK ENFLASYON VE ARTAN İNŞAAT MALİYETLERİ

Türkiye şehirlerinin listede zirvede yer alması raporda, enflasyonun yüzde 80’e ulaşması, artan inşaat maliyetleri ve arz eksikliğine bağlandı.

Konutların en çok arttığı ilk 20 şehir arasında ABD’den 9 kent yer alırken, piyasanın yılın ikinci yarısında zayıflaması bekleniyor.

Knight Frank endeksine göre 150 şehrin 12’sinde konut fiyatlarında düşüş görüldü.

Resesyon korkuları, artan enerji fiyatları ve jeopolitik kaygıların hakim olduğu dünya ekonomisinde faiz artışları ile birlikte konut piyasasında düzeltme bekleniyor.

Öne Çıkanlar