Trump: Şartlar oluşursa Ruhani’yle görüşmeye hazırım

Trump: Şartlar oluşursa Ruhani’yle görüşmeye hazırım
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 06:56
A+ A-
Fransa'da düzenlenen G7 zirvesinde İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüşmeyen ABD Başkanı Trump, 'Şartlar oluşursa Ruhani ile görüşmeye hazırım' dedi.

Fransa'nın Biarritz kentinde düzenlenen ve 3 günlük G7 zirvesinde en önemli gündem İran’la diplomasi konusu oldu. ABD Başkanı Donald Trump, zirve sırasında Biarritz'e gelen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşmedi ancak zirvenin kapanışında, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani için, "Şartlar oluşursa Ruhani ile görüşmeye hazırım" açıklamasıyla zirvenin en önemli mesajlarından birini verd.

Amerika'nın Sesi VOA'nın aktardığı bilgilere göre, G7 zirvesine ev sahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üç gün süren zirveyi ABD Başkanı Donald Trump ile düzenlediği ortak basın toplantısı ile sonuçlandırdı. İki lider önce ortak açıklama yaparak soruları yanıtladı, ardından ikisi de ayrı basın toplantısı düzenleyerek zirve sonuçlarını değerlendirdi. Toplantılarda, İran ve ticaret savaşlarına ilişkin açıklamalar ön plana çıktı. Her iki lider de G7 zirvesindeki "olumlu ruhu ve birlik çabasını" kutladı, zirvenin başarılı geçtiğini söyledi.

MACRON: BİR AN GELECEK TRUMP VE RUHANİ GÖRÜŞMESİ KAÇINILMAZ OLACAK

İlk sözü alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirve boyunca Ruhani ile Trump'ın bir araya gelmesinin şartlarını oluşturmaya çalıştığını belirterek, "Başkan Trump seçilince, 2015'te İran ile varılan nükleer anlaşmayı yetersiz buldu ve anlaşmanın yeniden görüşülmesini istedi. İran da buna karşı çıktı. Şimdi, harekete geçmek gerekir. İran'ın asla nükleer silah sahibi olmaması ve bölgenin yeniden istikrara kavuşması gerekir. Bu alanda çok önemli adımlar attık. Şimdi detayları açıklayamam, bu müzakereleri zayıflatabilir. Ama müzakereler sürüyor. Bir an gelecek ve Ruhani ve Trump'ın görüşmesi kaçınılmaz olacak. Önümüzdeki haftalarda ya da aylarda bunun sağlanması gerekli" dedi.

TRUMP: RUHANİ İLE GÖRÜŞMEK İÇİN HENÜZ BÜTÜN KOŞULLAR OLUŞMUŞ DEĞİL

ABD Başkanı Trump da, "İran 2.5 yıl öncesine kıyasla değişti. Terörist bir ülke idi. Bu çok büyük bir problem. İran'la imzalanan anlaşma son derece kötüydü. G7 daha uzun süre içeren bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Balistik füze ya da nükleer silah istemiyoruz. Ama İran oyunun kuralına uymalı, yapacağını açıkladığı şeyleri yapmamalı, aksi takdirde çok şiddetli bir güç kullanmak zorunda kalırız" dedi.

Trump, "Ruhani ile görüşmeye hazır mısınız?" sorusuna ise, "İran halkı büyük bir halk. İran büyük potansiyeli olan bir ülke. Henüz bütün koşullar oluşmuş değil. Elbette bütün koşullar hazır olursa görüşmeye hazırım" dedi.

Macron'a "Zarif'in gelmesi için Trump'ın onayını da aldınız mı?" sorusu yöneltildi. Soruya İngilizce yanıt veren Macron, "Biz nükleer anlaşmanın bir tarafıyız, imzacı bir ülkeyiz. G7 akşam yemeğinde, Cumartesi akşam, İran konusunda tavrımız netleşti. Pazar sabahı Fransa Cumhurbaşkanı olarak, Zarif'i davet ettim. Bu benim fikrim ve insiyatifimdi. Ama Trump'ı da bilgilendirdim" yanıtını verdi.

TRUMP VE RUHANİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU'NA KATILACAK

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Fransa'daki temasları sırasında Twitter’dan "Önümüzdeki yol uzun ancak denemeye değer" mesajını paylaşmış, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de "Benim birileriyle görüşmem ülkemin sorununu çözecekse tereddüt etmem. Önemli olan ülkenin ulusal çıkarı" demişti.

Hem ABD Başkanı Trump hem de İran lideri Hasan Ruhani Eylül ayında New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına katılacak.

TRUMP: ANCAK ADİL BİR ÇÖZÜM OLURSA KABUL EDERİM

Başkan Trump, Çin ile görüşmeye hazır olduğunu da açıkladığı basın toplantısında, Çin yönetiminin görüşme isteğini samimi bulup bulmadığı sorunu da yanıtladı.

"Çin yönetimini bu konuda samimi buluyorum. Çünkü 3 milyon istihdam, milyarlarca dolar ticaret söz konusu. Üstelik bir dinamo etkisi de yaşanabilir. Elbette bir çözüm bulmak gerekir. Ancak adil bir çözüm olursa kabul ederim" dedi.

MACRON: PUTİN'İ DAVET EDEBİLİRİM

Fransa’daki G7 zirvesi başlamadan önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya lideri Vladimir Putin’le görüşmüştü. Görüşmede Kırım’ı ilhak etmesinin ardından G8’den çıkarılan Rusya’nın yeniden bu ülkeler topluluğuna dönmesi de gündeme gelmişti. Trump konuyla ilgili gazetecilerin sorularını daha önce cevaplarken "Rusya’nın G7’ye dönmesi uygun olur" mesajını vermişti.

Rusya’nın G7’ye dönüşü Başkan Trump’ın Fransa’da düzenlediği basın toplantısında da gündeme geldi. Trump bir soru üzerine Rusya lideri Vladimir Putin'i, AB ülkeleri karşı olsa bile, önümüzdeki yıl ABD'de yapılacak G7 zirvesine davet edebileceğini açıkladı. Trump, "Ama bilmiyorum, Putin gibi gururlu bir adam benim davetimi kabul eder mi?" diyerek ne yanıt alacağını da bilmediğinin altını çizdi. Trump, önümüzdeki yıl G7 zirvesini kendisine ait Doral Golf Tesisleri'nde yapacağı yolundaki haberleri de doğruladı.

Macron da, Rusya'nın G8'e dönüşünün önündeki en büyük engel olan Ukrayna krizinin çözümü için de Eylül ayında bir zirve düzenleyeceklerini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, internet devlerinin vergilendirilmesi konusunda Trump ile iyi bir uzlaşmaya vardıklarını kaydetti. Macron, "İnternet şirketlerinin vergi sistemlerini yenilememiz, modernleştirmemiz gerekiyor" dedi.

(HABER MERKEZİ)