Osmangazi Köprüsü'nün işletmecisi de dertli: 400 milyon doları verin devredelim

Osmangazi Köprüsü'nün işletmecisi de dertli:  400 milyon doları verin devredelim
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Temmuz 2022 03:10
A+ A-
Kur farkı İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü'nün işletmecisini de vurdu. İşletmeci, 'Yatırdığımız 400 milyon doları veren çıkarsa işletme hakkımızı devrederiz' dedi.

+GERÇEK - Dünya gazetesi yazarı Vahap Munyar, bugünkü yazısında, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

"Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan" yapıldığı iddia edilen ancak geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu’nda herkes zararda. Hem kamuya yükü hem dolarla hesaplandığı için vatandaşa maliyetinden sonra işletmeci de isyan bayrağını çekti. Sözleşmesi imzalandığı günden bu yana eleştirilerin hedefinde olan Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun işleten konsorsiyumun üç büyük ortağından biri olan Nurol İnşaat isyan bayrağını çekti. 

Munyar’a açıklamalarda bulunan şirketin Oğuz Çarmıklı, "2021 yılında 50 milyon dolar zarar ettik. Bu yıl zararımız 100 milyon doları aşabilir" dedi.

Çarmıklı, bugün gelinen noktada Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu işletmesinden (Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.) çekilmeyi düşündüklerini Munyar’a şöyle aktardı:

"Yatırdığımız 400 milyon doları veren çıkarsa, 2036’ya kadar devam edecek olan işletme hakkımızı devrederiz."

ZARAR YILLIK 100 MİLYON DOLARI BULUR

İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü’nü yapıp işleten konsorsiyumun üç büyük ortağından biri Nurol İnşaat’ın başkan yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Hazine’den garantisinin 40 dolar (711 TL) olduğu ve araç başı 15 dolar (266 TL) aldıkları İzmir otoyolundan zarar ettiklerini söyledi.

Çarmıklı, "Hazine fiyat farkı ödemesi için önceki yılın aralık ayının son 10 gününün ortalamasını alıp yılbaşında kuru fiksleyip TL olarak ödüyor. Dokuz ay gecikmeli ödeniyor. O nedenle zarar ediyoruz" dedi.

Çarmıklı, konsorsiyumun otoyoldan 2021’de 50 milyon dolar zarar ettiğini bu seneki zararınsa 100 milyon doları aşabileceğini belirtti.