Ziraat Bankası yöneticilerine fazladan para harcandı, belgeler Sayıştay'a gönderilmedi

Ziraat Bankası yöneticilerine fazladan para harcandı, belgeler Sayıştay'a gönderilmedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Haziran 2021 13:41
A+ A-
Ziraat Bankası yönetim kurulu üyelerine kredi kartları ile birlikte bir yılda 5 milyon 451 bin TL harcama yapıldı.

Demirören Holding’e verdiği 750 milyon dolarlık kredinin ödemelerinin yapılıp yapılmadığının tartışıldığı Ziraat Bankası’nda bu kez yöneticilere yapılan fazladan ödemeler gündemde.

Ziraat Bankası’nda yönetim ve denetim kurulu üyeleri için yıllık fazladan 3 milyon 105 bin TL harcandığı ve harcamalara ilişkin belgelerin Sayıştay’a verilmediği açığa çıktı.

Maaşlarına ek olarak 19 bin 750 TL huzur hakkı alan yönetim kurulu üyelerine, yılda 4 ikramiye ve ödemeleri banka tarafından yapılan kredi kartı verildi. Yönetim ve denetim kurulu üyelerine bir yılda ödenen ücret 5 milyon 451 bin TL’yi buldu.

‘ALMALARI GEREKEN PARANIN İKİ KATINDAN FAZLASINI ALIYOR’

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Ziraat Bankası’nın 9 kişiden oluşan yönetim kurulu ve 2 kişiden oluşan denetim kuruluna 2019 yılında 5 milyon 451 bin 396 TL ödendiğini belirterek, "Yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri kendilerine yılda dört maaş tutarında ikramiye bağlayarak, banka tarafından tahsis edilen kredi kartlarını kullanarak almaları gereken paranın iki katından fazlasını alıyor ama Sayıştay’a hesap vermekten imtina ediyor. KİT Komisyonu’nda biz bu paraların hesabını sorduk, cevabını bekliyoruz" dedi.

‘SAYIŞTAY DA MERAK EDİYOR’

Ziraat Bankası’nın bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü, Banka Genel Müdürü Alpaslan Çakar ve üst yönetiminin hazır bulunduğu TBMM KİT Komisyonu toplantısında yönetim ve denetim kurulu üyelerinin fazladan aldığı 3 milyon 105 bin TL’yi gündeme getiren Sertel, şunları söyledi:

"Ziraat Bankası, yönetim kurulu üyeleri ve denetçilere 2018'de 4 milyon 354 bin TL, 2019'da ise 5 milyon 451 bin TL ödenmiş. Ziraat Bankası Genel Kurulu’nda alınan karara göre 2019 yılı için uhdesinde kamu görevi bulunmayanlar için 19 bin 750 TL, uhdesinde kamu görevi bulunanlar için ise 11 bin TL olarak aylık net maaş verilmesi kararı alınıyor. Denetim kurulu üyelerinin ücretleri de aylık net olarak 8 bin 900 TL olarak tespit ediliyor. Sayıştay denetçileri, Banka’da yönetim kurulu üyelerinin tamamının başka kamu görevi yokmuş gibi aylık 19 bin 750 TL, denetim kurulu üyelerinin de 8 bin 900 TL aldığı düşünüldüğünde 2019 yılında toplamda en fazla 2 milyon 346 bin TL ödenmeliydi, diyor. Ancak 2019 yılında yönetim ve denetim kurulu üyelerine ödenen toplam tutar 5 milyon 451 bin TL. Dolayısıyla arada 3 milyon 105 bin TL gibi çok ciddi bir fark var. Tabii Sayıştay da bu farkı merak ediyor ve yönetim kurulu üyelerinin harcamalarına ilişkin belgeleri istiyor."

‘NE KADAR HARCAMA YAPILDI, NELER ALINDI BUNLARIN HİÇBİRİ BİLİNMİYOR’

Ziraat Bankası yönetiminin yüklü miktardaki harcamaların hesabını faturalarıyla birlikte talep eden Sayıştay denetçilerine ısrarla vermediğini hatırlatan Sertel, "Yönetimden istedikleri belgeleri alamayan Sayıştay denetçileri, kurum içinde yaptıkları görüşme ve araştırmalar sonucu; yönetim ve denetim kurulu üyelerinin genel kurul tarafından belirlenen aylık net ücretlerinin yanında, üç ayda bir ikramiye aldıkları ve kendilerine ayrıca giderleri banka tarafından karşılanmak üzere kredi kartı tahsis edildiği bilgisini ediniyor. Bu kredi kartları kimlere verildi, ne kadar harcama yapıldı, neler alındı bunların hiçbiri bilinmiyor. Sayıştay da bilmiyor, dolayısıyla biz de bilmiyoruz. 6085 Sayılı Sayıştay Kanunu son derece açık olmasına rağmen Ziraat Bankası yönetimi açık açık kanunu çiğniyor. Sayıştay’a vermedikleri bilgileri KİT Komisyonu’nda Genel Müdür Alpaslan Çakar’a sordum. Yazılı olarak vereceği cevabı merakla bekliyorum" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar