'Türkiye'yi soyanları haber yapan gazeteciler hedef alınıyor'

'Türkiye'yi soyanları haber yapan gazeteciler hedef alınıyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Ocak 2022 18:41
A+ A-
CHP’nin hukukçu milletvekili Antmen, AKP iktidarında gazetecilerin iş yerlerinden çok adliyeye ifade vermeye gittiğini belirterek, baskı rejimine boyun eğmeyen basın emekçilerini kutladı.

Foto: Hilal Köylü / DW Türkçe


+GERÇEK-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, gazetecilerin AKP iktidarında kendi iş yerlerine gitmekten çok adliyelere ifade vermeye gittiklerini belirtti. Türkiye’nin AKP döneminde gazeteci hapishanesine dönüştürüldüğünü ifade etti.

Dünyada en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerin Türkiye, Çin ve Suudi Arabistan olduğuna işaret eden CHP’nin hukukçu milletvekili Antmen, "Bugün halkın haber alma özgürlüğü için çalışan onurlu gazeteciler büyük baskı altında. Gazeteciler, kendi gazete ofis binalarından daha çok ifade vermeye adliyelere gitmek zorunda kalıyor" dedi.

‘HIRSIZLIK DÜZENİNİ YAZAN GAZETECİLER SOYGUNCULARIN HEDEFİ OLUYOR’

Türkiye’yi dolandıran ve soyanlarla ilgili haber yapan gazetecilerin hedefe konulduğunu kaydeden CHP’li vekil, gazetecilere yönelik baskıları eleştirerek "Yolsuzluk ve istismar haberlerine erişim kısıtlaması getiriliyor. Bunun adı soygun düzenini meşrulaştırmaktır. Gazeteciler de bu hırsızlık düzenini yazdıkları için bazı soyguncuların hedefine oturtuluyor" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDEKSİ’NDE 153. SIRADA

2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin 180 ülke arasında 153’üncü sıraya düştüğüne işaret eden Alpay Antmen "Demokrasi Endeksi yayınlandı. Türkiye 167 ülke arasında 104. sırada yer aldı. Zambiya, Uganda, Tanzanya, Meksika, Senegal, Kolombiya ve Guatemala gibi ülkeler sıralamada Türkiye'nin üzerinde yer aldı. 2021 Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde Türkiye 139 ülke içinde 117. sırada. Sudan, Madagaskar, Zambiya, Kenya, Tanzanya,  Paraguay, Kolombiya, Nijerya, Sri Lanka ve Nepal gibi ülkeler sıralamada Türkiye'nin üzerinde yer aldı. AKP’den önce Avrupa Birliği’ne girmeye uğraşıyorduk, AKP sonrası kendimizi Afrika ülkelerinin arasında bulduk" dedi.

‘HALKIN HABER ALMA HAKKI İÇİN BİNBİR ZORLUKLA ÇALIŞANLARI KUTLUYORUM’

CHP’li vekil açıklamasının sonunda basın mensuplarına seslenerek şu mesajı verdi: "Türkiye’de gazeteciler halkın haber alma özgürlüğü için baskı rejimi altında binbir zorlukla çalışan bütün gazetecilerin ve medya emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum."

Öne Çıkanlar