Almanya'dan HDP'li siyasetçi Oğuz hakkında Türkiye'ye iade kararı

Almanya'dan HDP'li siyasetçi Oğuz hakkında Türkiye'ye iade kararı
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Şubat 2022 19:33
A+ A-
Almanya’nın HDP’li Oğuz’un ret kararına gerekçe gösterdiği dosyada, telefonda kullandığı ‘künefe yiyelim, okey oynayalım’ sözleriyle ‘bomba’ talimatı vermekle suçlandığı öğrenildi.

+GERÇEK-Almanya’da Mülteci ve Göçmen Dairesi (BAMF), gizli tanık ifadeleriyle ‘örgüt üyeliği’ suçlamasından 2019 yılında Urfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Almanya'ya göç eden HDP’li Abdulkadir Oğuz hakkında Türkiye’ye iade kararı verdi. Dairenin iade kararında, Türkiye’deki cezaevi koşullarının iyi olduğunun ve işkenceye maruz kalmayacağının savunulması dikkat çekti.

Almanya’da Mülteci ve Göçmen Dairesi, 2019 yılında Türkiye’den ayrılarak Almanya’da siyasi iltica talebinde bulunan HDP’li Abdulkadir Oğuz dosyasında sınır dışı kararı verdi. 2019’da ‘örgüt üyeliği’ ile yargılandığı Urfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2019’da gizli tanık ifadeleri sonucu "örgüt üyeliği" iddiasıyla 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Oğuz, aynı yıl Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya göç etti. Nisan 2019 tarihinde Almanya’da siyasi sığınma talebinde bulunan Oğuz’a yönelik Federal Mülteci ve Göçmen Dairesi Aralık 2021’de ret kararı verdi. Oğuz’un avukatının dosyayı taşıdığı Minden İdare Mahkemesi’nde de sınır dışı kararı onaylandı.

Urfa’da HDP’nin Birecik ilçe teşkilatında siyasi çalışmalar yapan parti üyesi Oğuz, sınır dışı kararını +Gerçek’e değerlendirdi. BAMF’ın, Urfa Ağır Ceza Mahkemesi’nde gizli tanık beyanları, telefon konuşmalarında sarf ettiği "künefe", "okey oynama" gibi sözcükleri gizli talimat şeklinde lanse edilerek ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığı dosyayı "adli suç" olarak kabul ettiğini ifade eden Oğuz, tutuklanma sürecini şöyle anlattı:

‘DEVLET HASTANESİNDE BİLGİ İŞLEM PERSONELİYDİM, NÖBETE GİDECEĞİM SABAH GÖZALTINA ALINDIM’

"Birecik Devlet Hastanesinde bilgi işlem personeli olarak çalışıyordum. Nöbete gideceğim sabah 11 Aralık 2012 tarihinde gözaltına alındım gizli tanık ifadesiyle. 14 Aralık 2012’de tutuklandım Diyarbakır D Tipi Cezaevinde yaklaşık iki yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldım. Daha sonra HDP’de 2016 yılında yönetici olarak siyasi çalışmalara devam ettim. Daha sonra 2019 yılında Urfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 25 yıl ceza aldım ve ülkeyi terk etmek zorunda kaldım. ‘Örgüt üyeliği’, Terörle Mücadele Kanunu ile yargılandım."

Almanya’da şu an görüldüğü herhangi bir yerde sınır dışı edilebileceğini ifade eden Oğuz, "İltica talebim reddedildi. Ülkeyi terk edin kararı verdiler. Şu anda Türkiye’ye teslim edilmek isteniyorum, Almanya’da nerede yakalanırsam Türkiye’ye teslim edileceğim" dedi.

‘KÜNEFEYİ BOMBA YAPMIŞLAR’

Tekrar iltica başvurusunda bulunmak istediklerini, BAMF’ın kararını yanlış bulduklarını dile getiren HDP’li Oğuz, Almanya Mülteci ve Göçmen Dairesi’nin kendisine verilen ret kararına gerekçe olarak gösterdiği suçlamaların ‘politik’değil, ‘kriminal’ olduğunu savunduklarını ifade etti.

HDP’li Oğuz, söz konusu suçlamaları şöyle anlattı:

"2016-2018 arası HDP yöneticiliği yaptım ve üyesiyim de. İlk duruşmada ben yöneticilik belgemi verdim almıyor, üyelik belgemi alıyor; ‘Herkes üye olabilir ama yönetici olamaz’. Bu bana yeterli diyor. Ama şimdi yetmiyor, "Sen politik değilsin, kriminalsin" diyorlar. Türkiye’deki dosyamda atıfta bulunan suçlar 2010 ile 2012 arasındaki yapılan gençlik eylemlerini talimatını verdiğim şeklinde. Uyduruk deliller, hiçbir somut delil yok. Sadece bir gizli tanık ifadeleri ve telefon görüşmelerindeki absürt şeyler. "Okey oynayalım". Kahve ismi vermişim "Toplantı yapmışlar" diye, künefeyi bomba yapmışlar. Böyle şifrelemeyle ceza verdiler, hiçbir somut delil olmadan, tarih, yer, görüntü belirtmeden. Sadece gizli tanık ifadesi."

HDP’li Oğuz, partisinin de iade kararının engellenmesi için elinden geleni yapmaya çalıştığını belirtti.

Öne Çıkanlar