Cinsel istismar faili erkek için nihayet tutuklama kararı: Kızının çocuğunun biyolojik babası çıktı

Cinsel istismar faili erkek için nihayet tutuklama kararı: Kızının çocuğunun biyolojik babası çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Babasının cinsel istismarına uğrayan ve istismar sonucu hamile bırakılan çocuk, 23 yaşında şikayetçi oldu. Evlatlık verilen bebeğin DNA'sı, baba ile uyumlu çıkmasına rağmen fail erkek tutuklu değildi. Bugünkü duruşmada baba için tutuklama kararı çıktı.

Artı Gerçek - Ankara'da 15 yaşından 19 yaşına kadar babası B.D.'nin cinsel istismarına uğrayan ve istismar sonucu hamile bırakıldıktan sonra doğan bebeği evlatlık vermek zorunda kalan 23 yaşındaki M.D.'nin şikayeti üzerine, babası hakkında, 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 42 yıl, 'tehdit' suçundan ise 3,5 yıla kadar olmak üzere toplamda 45,5 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. Adli tıp raporuna göre, M.D'nin 2016 yılında doğurduğu kız çocuğu ile sanık baba B.D.'nin DNA profillerinin yüzde 99.99 uyumlu olduğu tespit edildi. Ancak buna rağmen tutuklanmayan fail baba hakkında bugün görülen duruşma sonunda tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Ankara'da yaşayan B.D., 2015 yılında 15 yaşında olan kızı M.D.'ye cinsel istismarda bulundu ve sonrasında tehdit etti. İstismar sonucu hamile bırakılan M.D., kilo alması ve annesinin durumu fark etmesi üzerine erkek arkadaşından hamile kaldığını söyledi. Ardından M.D. ailesi ile birlikte özel bir kliniğe giderek bebeği aldırdı. Ancak M.D. 2016 yılında da babasının cinsel istismarı sonucu hamile bırakıldı. Bir kız çocuk doğuran M.D., doğumdan hemen sonra bebeğini evlatlık verdi. Dört yıl boyunca cinsel istismara maruz bırakılan M.D., 2019 yılında durumu annesine anlatarak babasından şikayetçi oldu. Bunun üzerine gözaltına alınan B.D., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Baba B.D. hakkında, 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 42 yıl, 'tehdit' suçundan ise 3,5 yıla kadar olmak üzere toplamda 45,5 yıla kadar hapis talebiyle iddianame hazırlandı. İddianame, Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

DNA RAPORU DOSYAYA GİRDİ

Yargılama aşamasında, 2016 yılında doğan kız çocuğunun B.D.'den olup olmadığının tespiti için DNA raporu istendi ancak evlatlık verilen çocuğa ulaşılamadı. Tutuklu sanık B.D. de yaklaşık bir yıl sonra adli kontrol uygulamasıyla tahliye edildi. 2023 yılında evlatlık verilen çocuğa ulaşılmasıyla birlikte mahkeme tarafından DNA raporu istendi. Ankara Adli Tıp Grup Başkanlığı tarafından düzenlenen rapora göre, doğan bebek ile sanık baba B.D.'nin DNA profillerinin uyumlu olduğu ve yüzde 99.99 ihtimalle biyolojik babası olabileceği tespit edildi. Rapor dava dosyasına girerken, duruşmanın 26 Eylül 2023'te görüleceği belirtildi.

YAKALAMA KARARI

DHA'nın haberine göre; mahkemede görülen davanın bugünkü duruşmasına sanık B.D. katılmazken, M.D. ve taraf avukatları hazır bulundu. Sanık avukatı, rapora itiraz ederek, yeni rapor talebinde bulundu. Müşteki avukatı ise sanık B.D.'nin tutuklanmasını istedi. Mahkeme, sanık avukatının yeni bir rapor alınması talebini reddederek, B.D. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşma ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar