Erdoğan'dan Gare itirafı: Kurtarmak için uğraştık, başaramadık...

Erdoğan'dan Gare itirafı: Kurtarmak için uğraştık, başaramadık...
TSK'nın Gare’de düzenlediği harekatta hayatını kaybeden 13 asker, polis ve MİT personeline ilişkin açıklama yapan Erdoğan, kurtarmak için uğraştıklarını ancak başaramadıklarını itiraf etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Rize Yenişehir Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen 7. Olağan İl Kongresi'nde konuştu. AKP’lilerin tekbir getirdiği salonda, Erdoğan, bugünkü konuşmasında terörle mücadele konusunda partililere kendileriyle hasbihal etmek istediğini söyledi. Söze, TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki Gare’de düzenlediği harekatta hayatını kaybeden 13 asker, polis ve MİT personeline rahmet dileyerek başladı.

'KURTARMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK'

"Bugün sizlerle ve milletimizle ülkemizin son 40 yılına damgasını vuran terör meselesiyle ilgili bir perspektifte hasbihal etmek istiyorum. Pençe Kartal-2 Harekatı'nda şehit olan 3 askerimizle teröristler tarafından alçakça katledilen, şehit edilen 13 kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu kardeşlerimiz bir kısmı 5 ay bir kısmı 6 ay bu teröristlerin ellerinde esirdi. O günden bugüne bu kardeşlerimizi nasıl bu terörist alçakların ellerinden kurtaracağız hep bunların hesabını yaptık. Çok uğraştık" diyen Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

'MECLİS'TE GÜNDEME GETİRECEĞİZ'

"Bu operasyonların yapıldığı gece artık bu operasyonları yapmak suretiyle bu kardeşlerimizi kurtaralım istedik. İlk etapta 42 terörist bu esnada gebertildi. Esirleri bunlar mağarada iyice köşeye sıkıştırarak en sonunda... Meclis'te biz bir soruşturma önergesi vererek bunun bütün detaylarını gündeme getirecekler. Bu sabah grup başkanımız Naci Bey ile konuştuk, adımını atacağız. Bunların parlamentodaki temsilcilerinde yalan bol. İşin gerçeği nedir bunları anlatacağız. işin içinde olan Milli Savunma Bakanım, Genelkurmay Başkanım, İçişleri Bakanım anlatacak."

ABD'YE TEPKİ

"Tabi batı bundan anlar mı? İster anlasın, ister anlamasın. ABD'nin yaptığı bir açıklama var, evlere şenlik. Hani siz teröristlerin yanında durmuyordunuz, PKK'nın, YPG'nin yanında değildiniz. Bal gibi yanındasınız, arkasındasınız. Bunu başından beri hep gördük. Kuzey Irak'a binlerce TIR tank getirdiler, mühimmat getirdiler. Teröristlere teslim ettiler. Artık yağma yok. Eğer biz sizinle NATO'da berabersek, bu birlikteliğimizi sürdürecek samimi davranacaksınız. Teröristlerin yanında yer almayacaksınız. Yer alacaksanız bizim yanımızda yer alacaksınız."

İTİRAF: BAŞARAMADIK

"51’i ölü, 53 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ordumuzun zaman ve mekan sınırı tanımaksızın ülkemizin ihtiyaç duyduğu milletimizin bekası için gereken her harekatı kendi imkanları ile yürütebilecek seviyeye ulaşmasıyla Allah’a hamd olsun gurur duyuyoruz. Her geçen yıl daha da gelişen kabiliyetler, donanımı, teknoloji ve insan gücüyle Türk ordusunun önünde durabilecek ne bir terör örgütü ne de piyon ne bir güç vardır. Son harekatımızda bu gerçeği bizler bir kez daha gördük. Ancak askerimizin karşısında duramayan terör örgütü maalesef alçaklıkta sınır tanımıyor. Bunları biliyorsunuz üstadın lafıyla; ‘alçak’ değil, bunlar çukur. Çünkü alçaklık irtifadır, onun için bunlara yakışanı tam oturtmamız lazım. Bölücü örgüt PKK’nın yıllar önce kaçırdığı bir kısmı 5 yıl önce, bir kısmı 6 yıl önce kaçırıldı. Bunların içinde polis, asker ve öğretmen var. Ama gel gör ki, bunu başaramadık. En sonunda alçaklar bu kardeşlerimizi artık baktılar ki buradan kaçış çıkış yok... Bunların sözde lider durumunda olanı şuanda Malatya’da. Bütün tetkikler yapılıyor, hatta arkadaşlarla istişaresini yaptık, aileleri bizzat gelip görsünler. Aileleri de gelip görmek suretiyle Malatya morgunda bunlar onlara gösterilerek teslimi yapıldı."

ELEŞTİRENLERİ TEHDİT ETTİ

13 kişinin kurtarılamamasına ilişkin eleştirilere dair konuşan Erdoğan tehditlerde bulundu, "Terör örgütlerinin propaganda aygıtlarına dönüşen sosyal medya mecraları, hepiniz 13 silahsız masum insanın alçakça infazından sorumlusunuz."

Erdoğan şunları söyledi:

"Bu sözüm sosyal medya dahil, her platforma teröre karşı sempati gösteren, hatta bunun imasını dahi yapanlar karşı en tedbirleri uygulamaktan kaçınmayanlaradır. Bay Kemal bunları iyi dinle. İyi öğren. Bu öyle sıradan değil. Kimin nerede ne yaptığını biz gayet iyi biliyoruz. Ama sende bunları öğreneceksin. İstesen de istemesen de öğreneceksin. Bu sözüm yanına aldığın paydaşlarında, ortaklarında Ankara’dan İstanbul’a yürümeye benzemez. Bu gerçekleri iyi öğreneceksin. Kimlerle beraber olduğunu iyi öğreneceksin. Bununda bedelini bu millet size öğretecek. Bu sözüm toplum huzurunu, ülke güvenliğini, milli çıkarlarını tehdit herkese ve her kesime dünyayı dar edenleredir. Bu sözüm demokrasi, hak, özgürlük kılıfı altında ülkemizdeki terör örgütleriyle onları siyasi ve sivil görünümlü uzantılarına sınırsız destek verenleredir. Bu sözüm ülkemiz içinde terör örgütleriyle ve onların uzantıları ile aralarına hiçbir mesafe koyamayanlaradır. Bu sözüm Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin kararlarını hiçe sayıp, terör örgütlerinin propaganda aygıtlarına dönüşen sosyal medya mecralarınadır. Evet hepiniz bu 13 silahsız masum insanın alçakça infazından sorumlusunuz. Üstelik bu aynı terör örgütünün ilk katliamı da değildir.

Hayatını kaybedenlerin hayat öykülerini yazsak batının edebiyatıyla, filme çeksek film arşıviyle yarışacak bir arşiv ortaya çıkar."

SALONDAN YÜKSELEN TEZAHURATLARA SEVİNDİ: BAK GÖRDÜNÜZ MÜ, GENÇLER NASIL COŞTU...

Erdoğan 13 asker, polis ve MİT personelini kurtaramadıklarını açıkladığı Gare harekatını överek başladığı konuşmasda, harekatla ilgili bilgi verdikten sonra 2023 seçimleri ve Rize'de yapmayı planladıkları yatırımlardan söz etti.

Salonda yükselen tezahüraatları işaret eden Erdoğan "Bak gördünüz mü gençler nasıl coştu" ifadelerini kullandı. 

O anlar, ekranlara böyle yansıdı:

"2023'te bir başka seçim yaşayacağız. İnşallah her yerde heyecan doğuracağız" diyen Erdoğan, "Dik dur eğilme, bu millet seninle" tezahüratlarına da "Hiç endişeniz olmasın, biz dimdik ayaktayız. Dik duracağız" karşılığını verdi.

Konuşmasında ayrıca "Verdiğimiz şehitlerin bizi kutlu mücadelemizden vazgeçireceği sanılmasın" ifadelerini kullandı.

'BİR TARAFTA SİHA BİR TARAFTA AYASOFYA... ALLAHIM SANA HAMDOLSUN'

Erdoğan şöyle devam etti:

"Bir taraf da SİHA bir taraf da İHA. Bir taraf da Ayasofya. Ey allahım sana hamdolsun. Gençliğimizin rüyasıydı bunlar, şimdi gerçekleşti."

'SALGINDA KONGRE YAPIYORUZ, SALON DOLU' DEDİ, ÖVÜNDÜ

Erdoğan konuşmasında ayrıca "Bakın, salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve salon lebalep (tıklım tıklım) dolu" diyerek pandemi tedbirlerini ihlal etmekle övündü. 

'ARTIK KİMSE TÜRKİYE'NİN HAREKATLARINI SORGULAYAMAZ, KARŞI ÇIKAMAZ'

Dünyaya bir kez daha açıkça ifade ediyorum; artık hiçbir ülke, kurum ve kuruluş Türkiye'nin Suriye harekatlarını sorgulayamaz, karşı duruş sergileyemez. Bu katliamı yapanlar güçlerini ve cesaretlerini kör bir Türkiye düşmanlığıyla terör örgütüne destekleyenlerden almaktadır. Herkesin önünde iki yol var; ya Türkiye ile birlikte amasız, fakatsız tavır alacaklar, ya bu eli kanlı terör örgütünün ortağı olarak önce vicdanlarda ardından uluslararası platformlarda hesap verecekler.

Önümüzde 2023 hedefleri var. Amacımız ülkemizi bu tarihe yeni ve sivil bir Anayasa ile ulaştırmaktır. 2023 seçimleri tarihi bir öneme sahip. Bunun için sizlerden 2,5 yıllık dönemi çok iyi değerlendirmenizi istiyorum."

HAYATINI KAYBEDEN UZMAN ÇAVUŞUN ACILI ANNESİNİ AKP KONGRESİNE CANLI BAĞLADI: KADININ AĞLADIĞI DUYULDU
Erdoğan, Gare'de hayatını kaybedenlerden uzman çavuşun annesini AKP Rize Kongresi'ne canlı bağladı. "Böyle bir şeref her anneye nasip olmaz" dediği kadının ağladığı ve "Oğlumun kanını yerde bırakmayın" dediği duyuldu. Erdoğan kadına başsağlığı diledikten ve 'kanlarının yerde kalmayacağını' söyledikten sonra telefonu kapattı. "Bu kardeşimiz 5-6 sene önce kaçırdılar. Bu alçakların ellerinde esir kaldı ve son operasyonumuzda neticeyi alamadık ve o da şehitler zincirine ilave oldu" diyen Erdoğan "Rabbim yar yardımcımız olsun" diye ekledi. 

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar