Erdoğan, Kaşıkçı Davası’nın devredildiği Suudi Arabistan'da Prens Selman ile görüşecek

Erdoğan, Kaşıkçı Davası’nın devredildiği Suudi Arabistan'da Prens Selman ile görüşecek
Yayınlanma:
A+ A-
Reuters, iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın perşembe günü Suudi Arabistan'a gideceğini öne sürdü.

Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, perşembe günü (28 Nisan) Suudi Arabistan'ı ziyaret edeceğini iddia etti. Ajans, iddiayı iki kaynağa dayandırdı.

Erdoğan’ın perşembe günü Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi ve ziyarette Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüşmesi planlanıyor.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili, “Erdoğan’ın perşembe günü Suudi Arabistan’a gitmesi planlanıyor. Bu yönde bir hazırlık var. Bir gece kaldıktan sonra Güney Afrika’da birkaç ülkeyi daha kapsayan ziyareti olacak" dedi.

'KIPIRDANMA VAR'

Görüşmenin amacını “ticaretin ve ikili ilişkilerin gelişmesi ve bölgesel konulara katkı sağlanması" olarak özetleyen yetkili şöyle devam etti:

“(Erdoğan’ın) Suudi Arabistan gezisinde Veliaht Prens Muhammed ile de görüşme sağlanacak. Suudi Arabistan ile son dönemde ticarette kayda değer bir kıpırdanma var. Ekonomi, yatırımlar, bölgesel konular, ikili ilişkilerde sorunlu dönemin geride bırakılması dahil birçok konu ele alınacak. İki taraf için de verimli bir görüşme olması öngörülüyor."

Reuters’a bilgi veren ikinci kaynak da Erdoğan’ın perşembe günü Suudi Arabistan'a ziyaretinin planlandığını ifade etti.

ERDOĞAN'IN OLASI ZİYARETİ AÇIKLANMIŞTI

Erdoğan, ocak ayında Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği etkinliğinin çıkışında bir kişinin sorusunu yanıtlarken, Suudi Arabistan'a gideceğini açıklamıştı.

Etkinlik çıkışında Suudi Arabistan'a ihracat sorununun çözülmesini isteyen bir iş insanının sorusunu cevaplayan Erdoğan, "Şu anda şubatta beni bekliyor. Söz verdi, ben de şubat ayında Suudi Arabistan'a ziyaretimi yapacağım" ifadelerini kullanmıştı.

Sonrasında da ziyarete dair kesin bir tarih verilmemişti.

'KAŞIKÇI' DAVASI

Türkiye geçen günlerde, Kaşıkçı’nın İstanbul’da başkonsoloslukta öldürülmesi ile ilgili 26 sanıklı davada yargılamanın durdurularak dosyanın Suudi Arabistan’a devredilmesine karar vermişti. Muhafelet bu adımın Türkiye’nin döviz girdisi yaratma ihtiyacı nedeniyle atıldığını belirterek kararı eleştirmişti.