İddia: Türkiye, Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasını kullandı

İddia: Türkiye, Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasını kullandı
Reuters'a konuşan üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Türkiye'nin Suriye'deki hava saldırılarında Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasını kullandığını söyledi. SMO'nun olası kara harekâtı için teyakkuza geçirildiği ama son emrinverilmediği iddia ediliyor.

Artı Gerçek - TSK'nin Rojava'ya düzenlediği son hava saldırılarında, Rusya ve ABD'nin kontrolündeki hava sahalarını ilk kez kullandığı öne sürüldü. İddia, Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk güvenlik yetkilisi ile iki Suriyeli muhalif kaynak tarafından ortaya atıldı.

'ABD VE RUSYA İLE KOORDİNASYON KURULDU'

İsmi açıklanmayan yetkili, "Türk jetleri ABD'nin ve Rusya'nın kontrolündeki hava sahasını kullandı. Bu ülkelerle bir miktar koordinasyon kuruldu" dedi. Son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olduğu belirtilen Suriyeli muhalif Albay Abdülcabbar Akaidi de "Türkleri, Suriye hava sahasında kontrol sahibi oldukları yerlerde Ruslar ve Amerikalılarla koordine oldular" iddiasında bulundu.

'ANKARA'NIN NÜFUZUNUN ARTMASI ANLAMINA GELİR'

Türkiye'nin Rusya kontrolündeki hava sahasını kullandığı iddiası, saldırıların düzenlediği saatlerde ortaya atılmış ancak resmen teyit edilmemişti. Rusya Savunma Bakanlığı ve ABD Dışişleri de iddialara yanıt vermedi.

Reuters ajansı, iddianın doğru olması halinde, bu durumun "Ankara'nın Moskova ve Washington'da nüfuzunun arttığı" anlamına geleceğini yazdı.

MSB KAYNAĞI YALANLADI

Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak ise iddiaları reddederek, jetlerin Suriye, Rusya veya ABD kontrolündeki hava sahasını kullanmadığını, hedeflerin tamamının da Türkiye hava sahasından vurulduğunu savundu.

'SMO'YA HAZIR OL EMRİ VERİLDİ AMA BİR TAKVİM YOK'

Reuters'ın haberinde, Türkiye'nin harekâtı genişletmek için destek verdiği Suriyeli silahlı isyancıları teyakkuza geçirdiği de iddia edildi.

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'ndan (SMO) ismi açıklanmayan bir komutan, kendilerinden "operasyonun potansiyel olarak genişletilmesine hazırlıklı olmalarının istendiğini" öne sürdü; "Türkler, izinli olan tüm komutanlara görev başına dönmeleri, Suriye içinde olanlara görevlerini terk etmemeleri ve hazırlık seviyesini yükseltmeleri konusunda bilgi verdi" dedi. SMO yetkilisi bununla birlikte, "Henüz bu kişilere görev verilmediği bir plan da yok" diye konuştu.

Reuters'a bilgi veren güvenlik yetkilisi ile bir diğer üst düzey yetkili de, Suriye'deki silahlı gruplara hazır ol emri verildiğini ama bir takvim belirlenmediğini, nihai bir kararın da alınmadığını belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar