Kürt Pen: Kürtler iç çelişki ve çatışmalara son vermeli

Kürt Pen: Kürtler iç çelişki ve çatışmalara son vermeli
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Nisan 2020 18:28
A+ A-
Bir kişinin Süleymaniye'de tutuklandıktan sonra İran'a teslim edildiği iddialarını da dile getiren Kürt Pen, sorunların çözümü için diyalog ve barışçıl yöntemlerin tercih edilmesini istedi.

Yaptığı yazılı açıklama ile Kürt birliğine dikkat çeken Kürt Pen Merkez Yürütme Kurulu, yıllardır Kürtlerin bulunduğu coğrafyada kara bulutların dolaştığına dikkat çekti.

2013-2015 yılları arasında Kürtlerin birlikteliğinin filizlendiği ve Kürtlerin yaşadığı felaketlerin azaldığının belirtildiği açıklamada, savaş ve çatışmaların yeniden başladığı, daha sonra şehir savaşları ve katliamların yaşandığı hatırlatıldı:

"Bölgede DAİŞ eliyle saldırılar ve katliamlar yaşandı; bu Ezidi Kürtlerin de soykırımına neden oldu ve ardından Kobani'ye yönelik saldırılar başladı. Güney Kürdistan’da bağımsızlık referandumun ardından Kerkük ve DAİŞ saldırılar sonrası Kürtlerin kontrolüne geçen bölgeler işgal edildi. Devamında Efrîn’e yönelik ve diğer saldırılar. Rojhilat’ta halka yönelik baskı ve zulüm, son olarak eski Peşmerge Mistefa Selim’in idam edilmesine kadar uzandı.

'KÜRTLER EĞER ORTADOĞU'DA GÜÇ VE STATÜ SAHİBİ OLMAK İSTİYORLARSA...'

Eğer Kürtler Ortadoğu’da güç olmak istiyor ve statü sahibi olmak istiyorlarsa, öncelikle birlik oluşturmalıdır, iç çelişki ve çatışmalara son vermelidir, dini ve siyasi farklılıkları bir kenara bırakmalı, demokratik temelde birlik ve beraberliği oluşturmalı" denilen açıklamada, "Elbette bu kolay değil. İşgal, birlik ve beraberliğe engeldir. Eğer Kürtler bağımsız bir şekilde varlığını sürdürmek istiyorsa, birlik ve beraberlik olmazsa olmazdır."

'BİR KİŞİ SÜLEMANİYE'DE TUTUKLANDIKLAN SORA İRAN'A TESLİM EDİLDİ' İDDİSAI

Tüm siyasi taraflara çağrıda bulunan Kürt Pen, sorunların çözümü için diyalog ve barışçıl yöntemlerin tercih edilmesini istedi. Federal Kürdistan Bölgesi'nde yer alan Süleymaniye şehrine bağlı Pencewin ilçesinde tutuklanan bir kişinin daha sonra İran'a teslim edildiği iddialarını da dile getiren Kürt Pen, yetkililerden bu iddianın bir an önce aydınlatılmasını istedi: 

"Her şeyden önce siyasi taraflar, işgalcilerle bireysel hesaplar yürütmemeli, işgalcilere değnek olmamalı. Yurtsever Mistefa Selim’in, Pencêwîn'e de tutuklandığı ve daha sonra İran güçlerine teslim edildiği iddia ediliyor. Bu olay bir an önce aydınlatılmalıdır. Eğer iddialar doğruysa, sorumlular cezalandırılmalıdır. Özgürlük talep eden Kürtler, yine Kürt eliyle işgalcilere teslim edilmemelidir. Aylardır Mahmur Mülteci Kampı’na yönelik aylardır devam eden ambargo var. Kampta bulunan halkımız zorluk içinde yaşamakta. Bu ambargo bir an önce sonlandırılmalı ve Türkiye’nin kampa yönelik saldırılarına engel olunmalıdır. Kürt güçleri, Kürt coğrafyasının işgal yolunu açmamalı. Aynı zamanda Kürtler, Güney Kürdistan, Rojava ve dört parçadaki kazanımlarını korumalı, bu kapsamda ulusal bilinci oluşturmalı." (M.A)