Torun: Bütün destekler AKP’li belediyelere aktarıldı, sorunca 'ticari sır' denildi

Torun: Bütün destekler AKP’li belediyelere aktarıldı, sorunca 'ticari sır' denildi
Yayınlanma:
A+ A-
Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP’li belediyelere uygulanan ambargoları verilerle tek tek açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, iktidarın CHP'li belediyeleri yok saydığını, bütün desteklerin AKP'li belediyelere aktardığını söyledi.

CHP'li belediyelerin İller Bankası'na 300'den fazla kredi ve proje desteği istemine yanıt bile verilmediğini ifade eden CHP’li Seyit Torun, "Çevre Bakanlığı, belediyelerimizin araç yardımı ve nakdi yardım gibi 400'den fazla talebine ya olumsuz yanıt verdi ya da hiç yanıt vermedi" diye konuştu.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Seyit Torun, CHP'li belediyelere uygulanan ambargoları verilerle tek tek şöyle açıkladı:

YARDIMLARIN YÜZDE 97’Sİ CUMHUR İTTİFAKI BELEDİYELERİNE

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son 3 yılda belediyelere 2 bin 628 adet araç yardımında bulundu. Tüm belediyelere eşit ve tarafsız destek vermesi gereken Bakanlık, bu yardımlarının yüzde 97'sini Cumhur İttifakı belediyelerine gönderdi. Ülke nüfusunun yarısından fazlasını yöneten muhalefet belediyelerine ise sadece yüzde 3 oranında destek verildi.

‘BAKANLIK YALANLAMADI’

"Bakanlık Cumhurbaşkanlığı'na da 5 araç gönderdi. Bakan Murat Kurum'a hangi belediyelere kaç araç gönderdiğine ilişkin sorularımı yanıtsız bıraktı. Bu rakamlar yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarıldı. Bakanlık da bu rakamları yalanlamadı."

‘432 MİLYON LİRANIN HANGİ BELEDİYELERE AKTARILDIĞI AÇIKLANMADI’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yine son üç yılda belediyelere 432 milyon TL tutarında nakdi yardım desteğinde bulundu. Muhalefet belediyeleri bu yardımlardan yararlanmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a yardımların hangi belediyelere yapıldığı yönündeki sorularım oldu. Verdiği yanıtta, ‘Yardımlar bütçe imkânları çerçevesinde yapılmıştır' demekle yetindi. 432 milyon TL'nin hangi belediyelere aktarıldığı açıklanmadı. Bu durum da tepkiye neden oldu.

‘TİCARİ SIR…’

"İller Bankası 2021 yılı için belediyelerin kentsel dönüşüm projelerine 3 milyar TL kaynak ayırdığını açıklamıştı. Yıl bitti. CHP'li belediyeler bu kaynaktan yararlanamadı. Bakan Murat Kurum'a, ‘Bu parayı kimlere dağıttınız' diye sordum. ‘Ticari sır' deyip açıklamadı."

‘400’DEN FAZLA TALEBE YA YANIT VERİLMEDİ YA DA OLUMSUZ YANIT VERİLDİ’

"2019 seçimlerinden bu yana belediyelerimiz İller Bankası'ndan 300'den fazla kredi ve proje desteğinde bulundu. Ancak başvurularına cevap verilmedi. Yine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, belediyelerimizin araç yardımı ve nakdi yardım gibi 400'den fazla talebine ya olumsuz yanıt verdi ya da hiç yanıt vermedi."

‘155 ARAZİ ARACININ TAMAMI AKP’Lİ BELEDİYELERE VERİLDİ’

Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü'nün son 2 yılda, bünyesindeki 155 arazi aracının tamamını sadece Cumhur İttifakı belediyelerine hibe ettiğini belirterek "Orman Genel Müdürlüğü daha önce bünyesindeki araçları açık artırma usulüyle satışa çıkarıyor buradan elde ettiği geliri de Müdürlük bütçesine ekliyordu. Bu yapılmadı, doğrudan AKP'li belediyelere parasız verildi" diye konuştu.

CHP'LİLER KATILMAYACAK

Başkanlığını Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yaptığı Türkiye Belediyeler Birliği'nin de kaynaklarını AKP'li belediyelere aktardığını kaydeden Torun, "Bu durum düzelene kadar Belediyeler Birliği toplantılarına CHP'li belediye başkanlarının katılmayacağını" söyledi. Yardımlardaki adaletsizliği rakamlarla açıkladı.