Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisine yönelik "istenmeyen adam ilan edilmesi için talimat" verdiğini söylemesi sonrası yeni bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD, Kanada, Hollanda, Finlandiya, Norveç ve Danimarka elçiliklerinin Viyana Sözleşmesi hatırlatmalı açıklamasının Erdoğan tarafından olumlu karşılandığını bildirdi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; ABD, Kanada, Hollanda, Finlandiya, Norveç ve Danimarka elçiliklerinden, "Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesine riayet etmeyi teyit ediyoruz" açıklaması gelmesi ardından bu açıklamaların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından olumlu karşılandığı öğrenildi. "Olumlu karşılama" mesajının Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alındığını ifade edildi.

MADDE 41 NEYİ ÖNGÖRÜYOR?

Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesi, büyükelçilerin bulundukları devletin içişlerine karışmamasını öngörüyor.

1. Kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan Devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir.

 

 

2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak başka Bakanlık ile veya
aracılığıyla yürütülür.

3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz."

Cumhurbaşkanı ne demişti?

Erdoğan, cumartesi günü Eskişehir'de toplu açılış töreninde yaptığı açıklamada,  "Kavala dediğin Soros'un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı'na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye! Burada kalkıp da Dışişleri'ne gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. 'Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim. Zira, bunlar Türkiye'yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler" demişti.

Büyükelçiliklerin açıklamasında ne vardı?

10 büyükelçiliğin açıklamasında şu ifadeler yer alıyordu:

"Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz."