DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında kesinleşmiş cezalarla ilgili fezlekelerin Meclis Genel Kurulu'nda okunmasıyla, milletvekillikleri düşürüldü. 

Meclis Genel Kurulu’nda, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, halklarında kesinleşmiş cezalar gerekçesiyle milletvekilliklerinin düşürülmesi istendi. 

TBMM Genel Kurulu'nda 'vekil düşürme' hamlesi gerilim yarattı. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğuları haklarındaki kararın okunacağı bilgisi Genel Kurul toplantısından kısa süre önce partilere iletildi.

'OKUMAYIN' ÇAĞRISI

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç kararları okumadan önce CHP Grup Başkanvekili Engin Altay söz aldı. Bu kararların okunmasının anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğunu belirterek "Okumayın" çağrısı yaptı.

Bilgiç’in bir aykırılık olmadığını belirtip okuyacağını belirtmesi üzerine usul tartışması açıldı. Partiler adına konuşmalar yapıldı. CHP Grup Başkanvekili bu tutumun millet iradesine bir darbe olduğunu söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekillikleri düşürülmesi gündeme gelen Güven ve Farisoğuları’nın yargılandığı KCK davalarındaki hakim ve savcıların 'FETÖ' yargılamaları nedeniyle tutuklandığını söyledi.

AKP Milletvekili Recep Özel, "Kararları veren bağımsız mahkemelerdir. Burada yapılan usulü bir işlemdir” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ SLOGAN ATTI 

Tüm tepkilere rağmen oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç tezkereleri okuttu. Muhalefet grupları ayağa kalkarak protestoya başladı. Masalara vurarak milletvekilleri, “Kahrolsun faşizm”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Darbeci AKP” sloganları attı.


HDP: 4 KASIM DARBESİ DEVAM EDİYOR

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, kürsüde şunları söyledi: "Bugünde başka bir hukuksuzluğu meşrulaştırma derdindesiniz. 4 Kasım darbesi devam ediyor. Bu iktidar darbecidir. Hukuku insanlığı esası almıyor. Parlamentoyla halk iradesiyle hiçbir işi kalmamıştır bu iktidarın. Bize gönderdiğiniz kararlar KCK Ana Davası’ndan Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ceza aldı. O hakimler FETÖ kumpasından içerdeler şu anda. Müebbet cezalar aldılar. Bu hakimlerin ceza verdiği milletvekillerimizi halkın yüzbinlerce oy verdiği milletvekillerini düşürmeye çalışıyorsunuz. Sakın FETÖ ile mücadele ediyoruz demeyin. 27’nci dönemde de ‘biz darbeci olmaya devam edeceğiz’ diyorsunuz. Aslında en büyük darbecinin siz olduğunu, bütün Türkiye halkı da biz de iyi biliyoruz. Hakan Fidan’ın yargılanmasına neden izin vermediniz? Hırsızlıklara, yolsuzluklara neden yargılama izni verilmedi. İşinize geldikçe yargıya talimat verip, Meclis önüne getiriyorsunuz. Soruyorum; neden bu dosya bugün getirildi? Kim verdi bu talimatı? Bu dosyalar okunmuyordu da bugünün anlam ve önemi nedir acaba? Bu faşizmdir. Çoğunluğun oligarşisidir."

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının başkanlık divanında okunduğu sırada HDP ve CHP milletvekilleri, sıralara vurarak protesto etti.


LEYLA GÜVEN: BERXWEDAN JIYAN E

Leyla Güven'in kararın okunmasını izledikten sonra ilk tepkisi zafer işareti eşliğinde "Berxwedan Jiyan e" (Yaşamak direnmektir) demek oldu.

TBMM TV YAYINI KESTİ

Öte yandan, oturuma ara verilmesinin ardından TBMM TV yayını kesti. Kararı protesto sırasında HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğu Meclis'ten canlı yayın yaptı: