+GERÇEK - Yaklaşık 6.5 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücrete ara zam yapılması konusunda işçi, işveren ve hükümet temsilcileri arasında yoğun pazarlık süreci dün başladı. Kameraların önünde yapılan açıklamaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in makam odasında rakam ve devlet desteğini belirlemeye yönelik kritik görüşmeler yapıldı.

Masada oluşan alternatif rakam ve destek taleplerinden oluşan taslaklar onay için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Zammı Erdoğan'ın açıklayacağı ifade ediliyor.

Ara zammı belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Bakan Bilgin'in başkanlığında Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'un katılımıyla önce kameraların önünde başladı.

Atalay, “Oluşan enflasyon ortada. O enflasyon çerçevesinde dar ve sabit gelirliye nefes aldıracak bir düzenleme olacak diye umuyoruz” derken TİSK Başkanı Akkol'un, “Buraya severek ve isteyerek geldik” demesi dikkat çekti.

Mevzuat gereği asgari ücret yayımlandığı aydan bir ay sonra yürürlüğe giriyor. Bu nedenle yeni asgari ücretin 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girebilmesi için en geç 30 Haziran'a kadar Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor.

Aksi halde yürürlük tarihi 1 Ağustos'a sarkıyor. İşçi, işveren ve hükümet tarafı yönetmelik değişikliğine onay vererek, yeni asgari ücret temmuz da yayınlansa da yürürlüğe 1 Temmuz olarak belirlenmesi konusunda uzlaşma sağladı.

PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ'IN ÇOK KONUŞULAN PAYLAŞIMI...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete yapılacak zamma sayılı saatler kala Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın 13 Aralık 2021 tarihli paylaşımı sosyal medyada yeniden gündem oldu.

Türkiye'de ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşirken hükümet seçim öncesinde vatandaşın cebindeki ateşi düşürmek ve en azından seçime daha iyi ekonomik şartlarda girebilmek için çare arıyor.

Milyonlarca dar gelirli asgari ücrete yapılacak zammı merakla beklerken Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın bundan altı ay önce yapmış olduğu asgari ücret paylaşımı yeniden gündem oldu.

Asgari ücrete 2022 Ocak ayında yapılacak zam öncesi kendi tahminini kişisel Twitter hesabından paylaşan Prof. Demirtaş'ın öngörüsünün birebir şekilde gerçekleştiği görülürken aradan geçen 6 aylık sürede ülke ekonomisinin sürüklendiği felaket de bir kez daha anlaşılmış oldu.

İşte Özgür Demirtaş'ın çok konuşulan paylaşımı:

"Tahminimi söyleyeyim. Asgari ücret 4000 TL üstüne çıkarılır. Büyük zam yapıldığı söylenir. Bazı Ekonomi ve Finans bilmeyen asgari ücretliler ilk önce sevinirler. Sonra artan maaşları ile ilk önce GIDA ürünleri almaya giderler. Ocak-Şubat gibi gıda ürünlerinin fiyatı UÇAR. Sonra bir bakarlar ki iki yıl önce, 2000 TL maaşları ile çok daha fazlasını alabiliyorlarmış. Maaşları artmış ama alım güçleri Çakılmış... Keşke haksız çıksam ama maalesef haklı çıkacağım.

VERGİ İLE HERKESE OTOMATİK ZAM

Yeni asgari ücret konusunda işçi tarafı enflasyon kaybının telafisini yani yüzde 40 civarında zammın uygulanmasını bekliyor. İşveren tarafı ise zam oranıyla birlikte bütün işletmeleri kapsayacak şekilde SGK priminde ek indirim bekliyor. Asgari ücretin artması, diğer ücretlerin asgari ücret kadarki kısmının vergiden muaf olması nedeniyle küçük de olsa otomatik zam getirecek. Ayrıca özel sektörde asgari ücretin üzerindeki diğer tüm maaşlara yönelik olarak yeni ücret ayarlamaları kaçınılmaz hale gelecek.

PAZARLIK MASASINDA NE VAR?

– Asgari ücret zam görüşmeleri 6.5 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiriyor.
– İşçiler asgari ücrete yüksek enflasyon nedeniyle ara zam olarak en az yüzde 40 artış istiyor.
– İşveren yüzde 30 zam ve SGK primi destekli asgari ücret öneriyor.
– Asgari ücret yüzde 25 zam olursa: 5.316 TL, yüzde 30 zam olursa: 5.529 TL, yüzde 40 zam olursa: 5.954 TL olacak.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Normal koşullarda komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Ancak uzlaşmanın sağlanması durumunda yasal düzenleme yapılıyor.