Adalet Bakanı, Medipol'de çocuğa cinsel istismar sorusuna cevap vermediArtı Gerçek

10 Şubat'ta Adalet Bakanı Gül'ün cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verilmesinin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen cevap verilmedi.


İsa Uğur ERDOĞAN


ARTI GERÇEK- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Esenler Hastanesi’nde röntgen teknikeri tarafından cinsel istismara uğrayan çocuğun üçüncü defa ifadesinin alınmaya çalışılması ile ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya'nın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması için verdiği soru önergesine yanıt verilmedi. Kaya, Artı Gerçek'te yayınlanan haberin ardından soru önergesi vermişti.

İki yıl önce 31 Temmuz 2018’de İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Esenler Hastanesi’ne ailesi ile birlikte kulak-burun-boğaz polikliğine boğazındaki iltihap şikayetiyle gelen altı yaşındaki H.Y.’nin muayene eden doktor çocuğun röntgen filminin çekilmesini istemiş, tekniker Ahmet C.Ö.,H.Y.'ye cinsel istismarda bulunmuştu. 

HDP milletvekili Kaya'nın, 10 Şubat'ta Adalet Bakanı Gül'ün cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi vermesinin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen cevap verilmedi. Yasal olarak önergelelere cevap süresi ise 15 gün. Ancak Gül, aradan geçen bir buçuk aylık zaman diliminde Kaya'nın verdiği çocuk istismarı önergesine cevap vermedi.

İstismara uğrayan çocuğun babası V.Y. ile de görüşen HDP'li Kaya, "Yaşanan üzücü bir durum. Bir kadın ve anne olarak istismar olaylarında bazen sözün bittiği yere geliyoruz. Hastanenin arkası çok sağlam, bunu da ifade ediyorlar zaten. Bu bizi yıldırmamalı. Çocuğun psikolojisini öncelikle düşünmek gerekiyor.  Yeniden yeniden bir travma yaşıyor çocuk. İkinci meselede istismarda bulunan kişinin bir an önce cezalandırılması gerekiyor. Biz bunları söylediğimizde bizi teröristlikle suçluyorlar. Çocuk istismarı bir suçtur. Bunu söylemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

ABDÜLHAMİT GÜL'ÜN YANITLAMADIĞI SORULAR

Adalet Bakanı'nın yanıtlamadığı sorular ise, 

"Son beş yılda çocuk istismarı iddiasıyla kaç kişiye dava açılmıştır? Dava açılan kişilerin kaçı hakkında hüküm verilmiştir?

Kızı cinsel istismara uğrayan baba V.Y. hakkında dava açılma gerekçesi nedir?

İki defa ifade veren ve uzmanlar eşliğinde istismarın çizimini yaptıran H.Y.'den üçüncü defa ifade alınmasının gerekçesi nedir?

5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu'nda çocuklar lehine daha kapsamlı değişiklikler yapma yönünde bir değişiklik yapma yönünde bir çalışmanız mevcut mudur?" şeklinde.

CEVAP VERMEYİ SEVMİYORLAR

Öte yandan bakanlar ve devlet kurumları milletvekillerinin soru önergelerine genelde cevap vermemeyi tercih ediyor ya da bir kaç cümlelik cevapları tercih ediyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde verilen  15 bin 493 yazılı soru önergesinden sadece 840'ı  süresi içinde cevaplandırıldı.7 bin 389 soru önergesine ise hiç cevap verilmedi.

BAĞLANTILI HABERLER