AKP'li Tevfik Göksu: İstanbul'u Yunan kazandıArtı Gerçek

AKP'li Tevfik Göksu, Ekrem İmamoğlu'nun Trabzonlu olması nedeniyle 'Pontus' göndermesi yaparak 'İstanbul'u Yunan kazandı' dedi.


Esenler Belediye Başkanı ve İBB Meclisi’nin AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul seçimini kazanmasına ilişkin yaptığı konuşmada ırkçı ifadeler kullandı. Ekrem İmamoğlu'nun Trabzonlu olması nedeniyle 'Pontus' imasında bulunan AKP'li Göksu, "İstanbul'u Yunan kazandı. Hesap büyük" dedi. Tepkilerin ardından bir açıklama yapan Göksu, konuşmasında iki kez İmamoğlu'nun nereli olduğunu sormasına ve 'Trabzon' yanıtı aldıktan sonra, 'Oyun büyük, hesap büyük' demesine rağmen, bu kez "Konuşmamın hiç bir yerinde Trabzonluları ima eden bir ifade yok. Bize her yer Trabzon" dedi.

ÖNCE 'YUNAN KAZANDI' DEDİ, SONRA 'CHP'NİN ADAYI NERELİ' DİYE SORDU

Katıldığı bir iftar programında konuşan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan ancak daha sonra YSK kararıyla mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu için ırkçı göndermeler yaptı.

İmamoğlu'nun kazanmasına en çok Yunan medyasının sevindiğini iddia eden Göksu, "Ne dedi Yunan medyası? Takip ettiniz değil mi? 'İstanbul'u Yunan kazandı' diyor. Bi dakka ya…" dedikten sonra, "Bu arkadaş nereli? CHP'nin adayı nereli" diye sordu.

Kalabalıktan "Trabzonlu" yanıtını alan Göksu "Nasıl oldu Yunan medyası 'İstanbul’u Yunan kazandı' dedi, bir ses çıkmadı. Haa… olay büyük kardeşim. Hesap büyük olay büyük" ifadelerini kullandı.

'SİZDE ZERRE İNSANLIK KALMAMIŞ'

Göksu'ya tepki gösteren CHP'li Mehmet Bekaroğlu, "Tevfik Göksu, biraz utan, sıkıl, Allah'tan kork. Nedir bu, ne demek 'Yunan kazandı.' Sizde zerre kadar insaf, vicdan, insanlık kalmamış. Yazık" dedi.

 

 

'BUNLAR İYİCE UCUNU KAÇIRDI'

Göksu'ya tepki gösteren İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanı Muhammet Erkan ise "Ş…, adi, alçak, yaratık… Bunlar iyice ipin ucunu kaçırdı. Oy verecek Trabzonlulara yazıklar olsun Sayın Süleyman Soylu bu gece Esenler Belediye Başkanını görevden almalıdır. Bu şehir bu hakareti kaldıramaz. Trabzonlulara Yunanlı diyen alçağı o görevden uzaklaştırmalıdır. Bir Trabzonlu bakan olarak bunu yapmalıdır" ifadelerini kullandı.

TEPKİLERİN ARDINDAN AÇIKLAMA: TRABZONLULARI İMA ETMEDİM

Sosyal medyada büyük tepki çeken sözlerinin ardından Twitter hesabından bir açıklama yapan Tevfik Göksu ise konuşmasının hiçbir yerinde Trabzonluları ima etmediğini öne sürerek, “Algı operasyonu yapılıyor” dedi.

Göksu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bazı sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde bir algı operasyonu yapılıyor. 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’Nin adayıyla ilgili Yunan gazetelerinin atmış olduğu manşetle ilgili yaptığım bir konuşmada Trabzonlularla ilgili bir beyanımın olduğu ifade ediliyor. Oysa benim konuşmamın hiçbir yerinde hiçbir şekilde ne Trabzonlu kardeşlerimizi ne ima eden, ne ifade eden hiçbir beyan bulunmamaktadır. Şunu herkes bilsin ki bu toprakların kardeşliği, bu ülkenin insanlarının kardeşliği hepimiz aynı dağın yeli, aynı Allah’ın kulları olarak biz Trabzon’uz, Trabzon biziz. Trabzon bizim canımız. Trabzonlular bizim baş tacımız. Bizim için her yer Trabzon’dur. Bunu herkes böyle bilsin."

 

TRABZONLU MECLİS ÜYSESİNDEN TEPKİ: TRABZONLULARA PONTUS BENZETMESİ YAPTI

CHP ve İYİ Parti adına söz alan Trabzonlu Meclis Üyesi İbrahim Özkan da AKP'nin İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu'nun sözlerini eleştirdi.

Özkan şunları söyledi:

"Bir Trabzonlu kardeşiniz olan Ak Parti'nin Grup Başkanvekili Sayın Tevfik Göksu'nun pazartesi günü Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile ilgili bir şeyler anlatmaya çalıştı, tam bir anlam veremedik. Dün akşam Esenler'de bir iftar programında Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun bir proje olduğunu, Yunanlılar tarafından bir proje olduğunu söylemeniz biz Trabzonluları çok derinden yaralamıştır. Trabzonlular iki tane oyun bilir. Bunlardan biri horondur, diğeri Trabzonspor'dur. Artık her şeyin kayıt altına alındığını Türkiye görmeye başladı. Trabzon zayıf akım kablosu değildir. Trabzon çıplak elle tutulmaz. 280 voltla çarpılabilirsiniz. Tüm Trabzonlulara Pontus benzetmesi imasında bulunması ve kaybedilmiş bir seçimin tekrarında oy devşirmek uğruna fütursuzca belden aşağı vurmak uğruna fütursuzca belden aşağıya vurduğunu görünce cevap vermek istedim. İmamoğlu'nun Türklüğünü sorgulamak haddi değildir. Sayın Göksu'nun iddiaları kul hakkına girer. Bizim Trabzonlular olarak beklentimiz görevlerinden istifa etmesi." (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER