Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK- HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerinin kapatma davasına ilişkin hukukçularla bir araya geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İstanbul Taksim’de bulunan bir otelde kapatma davasıyle ilgili hukukçularla bir araya geldi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu tarafından düzenlenen ve Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın katıldığı toplantıya, Asrın Hukuk Bürosu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski Yargıcı Rıza Türmen, Kobanê Davası kapsamında yargılanan siyasetçilerin avukatları ile çok sayıda hukukçu katıldı. 

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Reyhan Yalçındağ, avukat Turgut Kazan ile kimi avukatlar ise toplantıya online katıldı. 

Partilerine dönük saldırıların üst düzeyde yürütüldüğü bir dönemde hukukçular ile bir araya gelmenin önemli olduğuna vurgu yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, " Zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz" dedi. 

HUKUKÇULARIN ÖNERİ VE DEĞERLENDİRMELERİ

HDP'ye yapılan saldırıların özellikle kapatma davasıyla birlikte hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Buldan, "Bu davanın tarihi bir dava olduğunu da belirtmek lazım. Bu tarihi davada hukukçu arkadaşlarımızın, yani sizlerin bizlere sunacağı öneri ve değerlendirmelerin büyük katkısı olacağını belirtmek isterim. Geçmişte çokça yaşadığımız bir mesele; parti kapatmalar. Bu gelenekten gelen bir partinin mensupları olarak hepimiz bu tür durumları, bu süreçleri çokça yaşadık" diye konuştu. 

Parti kapatmaların özellikle Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda büyük bir yara olduğunu vurgulayan Buldan, parti kapatma davasının Türkiye’nin demokrasisine, geleceğine hiçbir faydası olmayacağını söyledi. Buldan, "Bu dava siyasi bir dava ama hukuken de çok şey yapılacağını biliyoruz. Birlikte neler yapabiliriz bu partinin kapanmaması için hangi yollara başvurabiliriz bunu tartışacağız” dedi.

SİYASİ BİR DAVA 

Buldan ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise “Kapatma davası bir siyasi dava, bunu biliyoruz ve baştan beri söylüyoruz" şeklinde konuştu. 

HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞI YOK

HDP’ye karşı yürütülen yargısal operasyonların hiçbirinin hukuki yanı  olmadığını belirten Sancar, "Uluslararası yargı da defalarca kayıtlara geçti. Esasen kapatma davası öncesinde yürütülen kampanya hepimizin hafızasında canlı olarak duruyor. İktidarın sözcüleri ve özellikle küçük ortak yoğun bir siyasi kampanya yürüttüğü, partimize karşı kapatma talebini her fırsatta onlar dile getirdiler. Sadece bir siyasi kampanya da yürütmedi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nı tehdit eden toplumuna şantaj diliyle bir politika yürüttüler” dedi. 

Eş başkanların konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti.