Bakan'dan 'varlıklı kişiler yoksullarla evlensin' önerisiArtı Gerçek

Bakan önerisinin amacını ‘yoksulluğu azaltmak’ olarak açıklarken, Din İşleri Bakanına da konuya ilişkin fetva çıkarmasını tavsiye etti.


Endonezya İnsani Gelişme ve Kültür Bakanı Muhadjir Effendy, zenginlerin düşük gelirlilerle evlenmesi tavsiyesinde bulundu. Amaç, yoksulluk oranını azaltmak.

Jakarta Post gazetesinin haberine göre, Endonezya İnsani Gelişme ve Kültür Bakanı Muhadjir Effendy, ülkedeki varlıklı kişilerin düşük gelirliler ile aile kurmasının, ulusal yoksulluk oranının azalmasına katkıda bulunacağını söyledi.

BAKAN: UYGUN EŞ ÖĞRETİLERİ YANLIŞ YORUMLANIYOR

Effendy, dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip ülkesinde, evlilik için İslam'daki ''uygun eş aramaya'' yönelik öğretilerin genellikle yanlış yorumlandığını savundu.

DİN İŞLERİ BAKANINA FETVA VERMESİNİ ÖNERDİ

Endonezya’da yaklaşık 15 milyon düşük gelirli aile bulunduğu bilgisini paylaşan Effendy, maddi yönden sınıflar arası evlilikler ile ekonomik olarak istikrarlı aileler oluşturulmasını hedeflediklerini dile getirdi. TRT Haber’de yer alan habere göre Effendy ayrıca Din İşleri Bakanı Fahrul Razi'ye yoksulları gözeten evlilik önerilerine ilişkin fetva çıkarmasını tavsiye etti.

Dünya Bankası verilerine göre de 267 milyon nüfuslu Endonezya'da yaklaşık 115 milyon kişi ekonomik olarak orta sınıfın altında bulunuyor.

BAĞLANTILI HABERLER