CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, Çubuk'taki linç girişiminin ardından gözaltına alınanları serbest bırakan başsavcı hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün de aralarında olduğu 9 kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, “Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı hakkında görevi kötüye kullanma suçundan soruşturma başlatılmasını ve disiplin işlemi yapılmasını sağlamak üzere Hakimler ve Savcılar Kuruluna başvuru yapacağız” dedi.

Çelik’in Twitter hesabından paylaştığı mesajlar şöyle:

1- Genel Başkanımız @kilicdarogluk a yönelik linç girişimini yapanların, öldürme kastıyla hareket eden meczupların, evin yakılması için tahrikte bulunup 'evi yakın diye haykıranların' ve 'öldürün' diye bağıranların tutuklamaya sevklerinin bile yapılmamış olması,

2- Cumhuriyet Başsavcısının tarafsız olmadığı, nesnel davranmadığı ve daha ötesi siyasilerin baskısı altında bulunduğu düşüncesini ortaya çıkarmıştır! Bu nedenlerden ötürü görevinin gereklerini yapmadığını düşündüğümüz Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı hakkında

3- Görevi Kötüye Kullanma Suçundan soruşturma başlatılmasını ve disiplin işlemi yapılmasını sağlamak üzere Hakimler ve Savcılar Kuruluna başvuru yapacağız.