HABER MERKEZİ - Dersim’de önceki gün ani tansiyon yükselmesi nedeniyle hayatını kaybeden, Dersim 1937-38 katliamının tanıklarından 92 yaşındaki Ali Hıdır Şahin için kent merkezindeki cemevinde cenaze töreni düzenlendi.

Törene Dersim katliamının tanıkları, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, sivil toplum örgütü temsilcileri ve Dersimller katıldı.

‘ANLATIMLARIYLA BÜYÜK MİRAS BIRAKTI’

Törende konuşan HDP’li Önlü, Dersim halkına başsağlığı dileyerek, Şahin’in devletin zulüm ve katliamlarına tanıklık edenlerden birisi olduğunu vurguladı. Önlü, “Devletin katliamlarını ve zulmünü onlardan duyduk. Hıdır amca da bu anlatımları ile bizlere büyük bir miras bıraktı. Dersim halkı olarak Hıdır amcanın anlatımlarına sahip çıkmak ve yapılan zulme katliamlara karşı çıkmak sorumluluğumuzdur” dedi.

İLGİLİ HABER: DERSİM KATLİAMI'NIN TANIĞI ALİ HIDIR ŞAHİN HAYATINI KAYBETTİ

Daha sonra cenaze erkanı gerçekleştirilerek, halktan helallik istendi. Şahin’in cenazesi köyü Meytan’da toprağa verildi. Mezarlıkta mum yakılarak, kırmızı karanfiller bırakıldı.

92 yaşında hayata gözlerini yuman Şahin’in yaşamı katliamlara tanıklık etmesi, sürgün ve cezaevlerinde geçti. Şahin, 70 yaşında “örgüte yardım” iddiasıyla tutuklanarak 6 yıl cezaevinde kaldı.

(Mezopotamya Ajansı)