ARTI GERÇEK- 1 Mayıs İşçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü; Osmanlı'nın son dönemlerinde Türkiye toplumu tarafından da kutlanmaya başlanmış yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde ise 1923 yılında 'İşçi Bayramı' ilan edilmesine rağmen 1924'te yasaklandı. 1 Mayıs, nihayetinde 1925 yılında Takrir-i Sükun Yasası ile tamamen yasaklandı.

1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim`de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu`nun (DİSK) organizasyonu altında gerçekleşti. Ertesi yıl ise 34 kişinin öldürüldüğü Kanlı 1 Mayıs yaşandı. O tarihten itibaren de 1 Mayıs yasaklarla anılmaya başlandı. Taksim yasağı ise 2010 yılıyla birlikte sadece iki yıl kaldırıldı. Pandemi ile birlikte geçtiğimiz yıl ilk kez dünyanın ilk sanal 1 Mayıs kutlamaları yapıldı. Bu sene ise alana çıkmak isteyen işçilerin önüne 'salgın tedbirleri' adı altında 1 Mayıs yasağı konuldu. 

Emek gündemi her yıl farklı taleplerle kendisini afişlerle ifade etti. DİSK'in 1976'dan bu yana kullandığı 1 Mayıs afişleri de bir nevi emeğin görsel tarihini yarattı.