DTK Eş Başkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, acil koduyla yaptığı çağrıda, tutuklanan 72 yaşındaki barış annesi Makbule Özbek’in yaşamının risk altında olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını istedi. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan barış annesi Makbule Özbek’e (72) ilişkin acil koduyla çağrı yaptı.

Çağrıda, dün hukuksuz bir şekilde birçok Kürt siyasetçi ve aktivist siyasi soykırım operasyonları kapsamımda rehin alındıkları belirtilerek, “Bu siyasetçilerin içinde gencecik insanlarımız olduğu gibi 72 yaşındaki Makbule Ana’ da vardı. Barış annesi Makbule Ana yaşına, birçok hastalığına ve pandemiye rağmen dün hukuksuzca tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Makbule Özbek yaşı cezaevi koşullarını kaldıramayacak düzeyde olup sağlığı ve yaşamı büyük risk altındadır. Avukatlarımız en kısa zamanda alınan bu hukuksuz karara itiraz edeceklerdir. Makbule Ananın serbest bırakılması için dayanışmaya davet ediyoruz. Makbule Ana Serbest Bırakılmalıdır” denildi.