Pandemi sürecinde servetlerini katlayan milyarderler, geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan çalkantı sonucu milyarlarca dolar kaybetti.

Yatırımcıların ABD'de enflasyon kaynaklı faiz artışı beklentisi nedeniyle geçtiğimiz hafta çok sayıda hisse senedi rekor düşüş yaşadı. Buna göre, Jeff Bezos ve Elon Musk gibi milyarderlerin servetlerinde de milyarlarca dolarlık kayıp yaşandı.

Geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan düşüş nedeniyle dünyanın en zenginleri sıralaması da değişti.

Forbes dergisine göre, Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk geçen hafta 25.1 milyar dolar kaybederken, Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un da en az 20 milyar dolar kaybettiği belirtildi. Binance'in kurucusu Changpeng Zhao'nun serveti 17.7 milyar dolar azaldı. Facebook'un (Meta) sahibi Mark Zuckerberg de 10.4 milyar dolar kaybetti.

"En zenginler" listesinde Elon Musk birinciliğini korurken, Fransız lüks tüketim markası LVMH'nin hisselerinin bir miktar yükselmesiyle, şirketin sahibi Bernard Arnault, kayıp yaşayan Jeff Bezos'u geçerek dünyanın en zenginleri sıralamasında ikinci sıraya çıktı. 

Geçtiğimiz hafta Netflix ve Peloton gibi şirketlerin hisse fiyatlarında yüzde 20'yi geçen düşüşler yaşanmıştı. İlaç firması Moderna'nın da hisse fiyatları altı gün üst üste düşüş yaşarken, şirketin CEO'su Stéphane Bancel'in servetinin yüzde 22 oranında değer kaybederek 5.2 milyara indiği belirtilmişti.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın geçtiğimiz hafta yayımlanan raporu, dünyanın en zengin 10 kişisinin toplam servetinin Covid-19 salgını döneminde iki katına çıktığını ortaya koymuştu. 

Raporda, dünyanın en zengin 10 ismi olan Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer ve Warren Buffet’ın toplam servetinin ise iki kat artarak 1.5 trilyon doları aştığı belirtilmişti.