GÜNCEL - İstanbul dışına çıkışı mahkeme kararı ile yasaklanan ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, İzmir Kültürpark’ta bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Kitap Fuarı'na telekonferans yöntemiyle katıldı. Tekin Yayınları tarafından düzenlenen söyleşiye bağlanan Eliaçık, zulmü teşhir etmeye devam edeceğini söyledi. CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ve Yazar Ataol Behramoğlu, dayanışma amacıyla Eliaçık'ın kitaplarını imzaladı.
 
‘BU BASKIYI DÜNYAYA TEŞHİR EDECEĞİM’
 
Söyleşiye katılanlarla selamlaşan Eliaçık, Behramoğlu ve Altıok’un sorularını yanıtladı. Kur’an-ı Kerim’in insanları adalete çağırdığını ifade eden Eliaçık, Türkiye’de yaşanan haksızlıkları tüm dünyaya göstereceklerini söyledi. İnsanların susturulma çabalarını hukuk mücadelesi verilerek tüm dünyaya bu zulmü teşhir edeceklerini dile getiren Eliaçık, “Şu anda Amerika’da, Avrupa’da bir sürü yerde bu telekonferans izleniyor. Bundan sonra ben İstanbul’dan çıkamasam da elimden geldiği kadar bu tür yayınlarla bu baskıyı teşhir etmeye devam edeceğim” diye konuştu.

‘PİYON İSTİYORLAR’

İktidarın, bir insanın belli bir mekana hapsederek sesinin duyulmayacağını zannettiğini ifade eden Eliaçık, şunları söyledi: “Onların asıl rahatsız olduğu şey, kimse hak sahibi olmasın, herkes piyon olsun istiyorlar. Korktukları şey dinin adalete ve eşitliğe bir duyarlılığı olmasıdır.”
 
Behramoğlu’nun, “İslam’ı kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmelerine karşı çıktığınız için sizi sevmiyorlar” sözleri üzerine Eliaçık, iktidarın, din üzerinden hegemonya, tahakküm ve servet kazandığını vurguladı. Eliaçık, “Bir de böyle bir şey var; Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin ve solcuların yanında durarak onlara muhalefet etmemi vatana büyük bir ihanet etmişim gibi algılıyor; böyle göstermeye çalışıyorlar” diye konuştu. (Mezopotamya Ajansı)