Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK-İstanbul Eminönü'ndeki kalabalık Ramazan alışverişi için mi yoksa hava almak için mi?

55 yaşındaki Nurgül Uçar'ın cevabı, "Bizim yapacağımız alışverişten ne olur. Hava almaya geldik. Gelmişken de gram peynir, gram zeytin aldık" oluyor. 

Peynirin fiyatının 48-68, terayağının 65, kavurmanın 100-145, yeşil zeytinin 29-44, siyah zeytinin ise 40-45 lira arası olduğu Eminönü pazar ürünlerini, ya gram gram satın alıyor yurttaşlar ya da Nurgül Uçar gibi uzaktan bakıyor. Ucuz olan ürünlerin kalite bakımından iyi olmadığını ifade eden Uçar, ucuza alabildiği ürünlerin neredeyse yenilemeyecek durumda olduğunu söylüyor. "Sağlıksız, vitaminsiz, organik olmayan... Ama tabii parası olan güzel şeyleri alıyor" diyen Uçar, Eminönü pazar fiyatlarının en azından marketlerden daha ucuz olduğunu dile getiriyor. 

'HER GÜN 'YARDIM ETTİK' DİYORLAR, PİYASA DA ÖYLE BİR ŞEY YOK'

"Ama Türkiye geneline bakarsan ucuz değil. Bir kilogram bir şey alamadım. 250 gram beyaz peynir, 250 gram zeytin. Ucuz derken her şeyden 2 kilo aldım, 1 kilo aldım. Yok! Her gün 'yardım ettik' diyorlar ama piyasada yardım eden yok" diyen Uçar, aldığı maaşın hiçbir şeye yetmediğini ve kendisi gibi milyonlarca insanın olduğunu vurguluyor. 

'5 MAAŞ ALIYORUM BEN DE BİLİYOR MUSUN! BANA PATATES DAĞITSAN NE OLUR, DAĞITMASAN NE OLUR'

"Herhalde bizim çift maaş, 5 maaş aldığımızı görüyorlar. 5 maaş alıyorum ben de biliyor musun (!) Sonuçta kimse demesin Türkiye ekonomisi düştü. Ucuz bir şey yok" diyen Uçar şöyle devam ediyor: "Fakir insanlar zaten patates, soğan yiyor. Sen versene şuradan bana 5 kilo et, 10 kilo terayağı. Ya da 2 kilo peynir. Biz bunları yiyemiyoruz. Patates her gün yiyoruz, ucuz diye. Bana patates dağıtsan ne olur dağıtmasan ne olur?"

HÜKÜMETE TEPKİ: PATATESİ ETİLER'DE, BAĞDAT CADDESİ'NDE DAĞITSINLAR

Türkiye bayrağı ve Atatürk fotoğrafının bulunduğu bayrağı satarak geçimini sağlayan Ayhan Çift ise Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın ihtiyaç sahibi ailelere patates ve soğanların dağıtılacağı yönünde yaptığı açıklamayı işaret ederek, "Patates zaten her gün yiyoruz. Etiler'de, Bağdat Caddesi'nde dağıtsın" sözleriyle tepki gösterdi. 

'5 AY DA 300 LİRA MAAŞ'

Romatizma hastası olan ve geçimini sokakta su satarak sağlamaya çalışan Bahriye Kızılçimen, eşini birkaç yıl önce kaybettiğini söylüyor. Bir oğlunun olduğunu, onun da yıllardır işsiz olduğunu anlatan Kızılçimen, oğlunun işsiz kalmasından ziyade ona iş verilmediğini dile getiriyor. Özel durumundan dolayı devletin 5 ayda bin 500 lira para desteğinde bulunduğunu aktaran Kızılçimen, gülme ve kızma arasında bir duyguyla içinde bulduğu maddi imkansızlığı "Allah devletimizden razı olsun.Bana 5 ay da 300 maaş veriyor" ifadeleriyle anlatıyor.

Kızılçimen, Ramazan ayında maddi durumu iyi olan insanların ve devletin kendisine maddi destekte bulunmasını istiyor. Bu talep ve çağrı, sadece Kızılçimen'in değil, konuştuğumuz, kameralara konuşmayı reddeden milyonlarca insanın talebi...