Fotoğraf: Reuters


ABD, 14 Ağustos’ta Kabil’in düşmesinden askerlerini Afganistan’dan tamamen çektiği 31 Ağustos’a kadar tarihinin en büyük tahliye operasyonunu gerçekleştirdi. O süre içinde 130 bine yakın Amerikan vatandaşı, yeşil kart sahibi ve 20 yıllık savaş süresince ABD’yle çalışan Afganlarla aileleri Kabil Havaalanı üzerinden uçaklarla tahliye edildi.

Uzmanlar, Vietnam örneğinden yola çıkarak tahliyelerin önümüzdeki aylar, hatta yıllar boyunca devam edebileceğine dikkati çekse de Beyaz Saray sözcü yardımcısı Karine Jean-Pierre, Markell’in görevinin bu yıl sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Tahliye edilen Afganların güvenlik taramaları, Almanya, İspanya, Kuveyt ve Katar’da kurulan geçici barınma merkezlerinde yürütülüyor. Güvenlik taramasından geçemeyenlere ne gibi işlem yapılacağı bilinmiyor, ancak İç Güvenlik Bakanı Mayorkas ABD’nin bu konuda müttefik ülkelerle birlikte çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

Amerika'nın Sesi'nin (VOA Türkçe) aktardığına göre, Mayorkas, şu ana kadar ABD’ye 40 bini aşkın Afgan’ın getirildiğini, bunların yüzde 20’sinin ABD vatandaşı ya da daimi ikamet hakkına sahip yeşil kart sahipleri olduğunu söyledi. 

Kendisi de çocukken Amerika’ya Kübalı mülteci bir ailenin çocuğu olarak gelen İç Güvenlik Bakanı Mayorkas, ABD’ye destek olan bu kişilere karşı vicdani sorumlulukları olduğunu söyledi.

Mayorkas, kabul edilecek Afganlar’ın sayısını 50 bin olarak verse de bunun nihai rakam olmadığı ya da tahliyelerin sona erdirilmesi için net bir tarih belirlenmediğine dikkati çekti. İç Güvenlik Bakanı, “Afganistan’dan ayrılmak isteyen Amerikan vatandaşları, daimi oturma izni sahipleri ve Afganistan’da ABD’ye yardım eden kişiler güven içinde tahliye edilmeden görevimiz tamamlanmış olmayacak” diye konuştu.

ABD’nin askeri uçaklarla yürüttüğü tahliye operasyonları sona erse de Taliban, gerekli seyahat belgelerine sahip olanların ülkeden ayrılmasına izin verileceğini bildirdi.

ABD Kuzey Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada 25 bin kadar Afgan’ın sekiz askeri üste tutulduğu bildirildi. Az sayıda kişide Corona testleri pozitif çıksa da güvenlik sorunu yaşanmadı.

Bu arada, Katar'ın El Cezire televizyonuna konuşan Kabil büyükelçisi, teknik bir ekibin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nı yardım uçuşlarına açtığını açıkladı.

El Cezire ayrıca Kabil havaalanından Mezarı Şerif ve Kandahar'a iç hat uçuşlarının yapıldığını da bildirdi.