Dün tutuklanan Enis Berberoğlu pandemi izni kapsamında cezaevinden çıktıArtı Gerçek

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, Enis Berberoğlu'nun pandemi nedeniyle izinli olarak cezaevinden çıktığını bunun tahliye olmadığını vurguladı.


ARTI GERÇEK- CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından dün apar topar tutuklanarak Maltepe L tipi Cezaevi'ne konulmuştu.

CHP İstanbul eski milletvekili Barış Yarkadaş Halk TV'de katıldığı canlı yayında Berberoğlu'nun tahliye olduğunu ve şu anda evinde bulunduğunu duyurdu. Yarkadaş, "Enis Berberoğlu şu anda evinde, ailesi ile birlikte 65. doğum gününü kutluyor" dedi.

Barış Yarkadaş ardından, Enis Berberoğlu'nun pandemi nedeniyle izinli olarak cezaevinden çıktığını bunun tahliye olmadığını vurguladı.

    

Halk TV'nin aktardığına göre açık cezaevleri coronavirus salgını nedeniyle 31 Temmuz'a kadar kapalı olduğu için Berberoğlu'nun cezaevinden çıkmasına izin verildi. Berberoğlu kalan cezasını evde geçirecek.

Barış Yarkadaş, Berberoğlu'nun cezaevinden çıkarılmasının yasal gerekçesini şöyle açıkladı: "Enis Berberoğlu daha önce 18 ay hapis cezası yattığı için ve kalan cezası da 18 ay olduğu için ve adli bir vakadan dolayı yargılandığı için kalan cezasını açık cezaevinde geçirme hakkına sahip. Bu yüzden Adalet Bakanlığının daha önce yayınladığı genelgeye göre açık cezaevinde cezasını geçirme hakkına sahip."

DHA'nın haberine göre de Berberoğlu, 14 Nisan tarihinde kabul edilen infaz düzenlemesi kapsamında salıverildi. İnfaz düzenlemesine göre Berberoğlu, kalan 18 aylık hapis cezasının 31 Temmuz tarihine kadar olan kısmını dışarıda geçirecek. Berberoğlu'nun 31 Temmuz tarihinde yeniden cezaevine girmesi bekleniyor.

Berberoğlu'nun Avukatı Yiğit Acar, bugün İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, Koronavirüs tedbirleri kapsamında14 Nisan tarihinde kabul edilen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında müvekkilinin cezasının 31 Temmuz tarihine kadar olan kısmının dışarıda geçirmesini talep etti. 

Bu talep üzerine Berberoğlu akşam saatlerinde Berberoğlu tahliye edildi

Enis Berberoğlu ile birlikte milletvekillikleri düşürülen HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven de dün gece tutuklanmışlardı. Ancak Güven ve Farisoğulları için herhangi bir tahliye kararı verilmedi.