CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu içeri almayan Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) yöneticilerinin çift maaşlı olduğu, kurumun da üç yıldır zarar ettiği ortaya çıktı. 2017'yi 279 milyon 337 bin lira kârla kapatan kurumun, 2018'den itibaren zarara geçtiği kaydedildi. 2020 yılı zararı 222 milyon 991 bin lira olan kurumun 2021 yılı hesabı ise henüz açıklanmadı. 6 yönetim kurulu üyesi bulunan kurumda 4 üye çift maaş alıyor.

ESKİ BAKANININ AĞABEYİNİN KAYINBİRADERİNE 3 MAAŞ

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre Yönetim Kurulu Üyesi (YKÜ) Hasan Hüseyin Aydemir'in de 3 maaşlı ve eski Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin ağabeyinin kayınbiraderi olduğu ortaya çıktı.

Aydemir, bakanlıkta müşavir, Tarım Kredi Kooperatiflerinde denetçi ve ESK'da yönetim kurulu üyesi koltuğunda oturuyor. Aydemir ESK'dan ‘yönetim kurulu üyeliği huzur hakkı’ ile Bakanlık'tan müşavirlik maaşı, Tarım Kredi Kooperatifleri'nden de brüt 4 asgari ücret tutarında huzur hakkı alıyor.

KURUMDAKİ ÇİFT MAAŞLI YÖNETİCİLER

Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Erdurmuş, 2018-2022 arasında Hayvancılık Genel Müdürlüğü görevindeydi. Geçtiğimiz günlerde ise Bakanlık Özel Kalem Müdürü oldu. Yine Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Altuğ Atalay da aynı zamanda Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Müşaviri Sezai Aydın da ESK yönetim kurulu üyelerinden. Kurum dışından gelen yönetim ve denetim kurulu üyelerine 2020'de 353 bin TL ödendi. Kurum içinden atanan yönetim kurulu üyelerine ise kurul üyeliklerinden kaynaklanan ödemelerin dışında maaş da ödeniyor.