ARTI GERÇEK-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, farkı zamanlarda sorduğu farklı sorulara aynı yanıtları veren Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, ‘kopyala yapıştır bakanlığı’ haline getirildiğini ifade etti.

Yazılı açıklama yapan CHP’nin hukukçu vekili Alpay Antmen, CİMER üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığına farklı günlerde farklı sorular sorduğunu ama hep aynı yanıtın kendisine gönderildiğini belirterek, ‘ciddiyetsizlik’ eleştirisinde bulundu.


“Ben CİMER üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığına farklı başvurularla, farklı tarihlerde sorular yönelttim” diyen Antmen, söz konusu soruları şöyle sıraladı:

YURT DIŞI GEZİLERİ, HEDİYELER, KİRALANAN ARAÇLAR, RÜŞVET VE ZİMMETE PARA GEÇİRME: BUNLARLA İLGİLİ SORULAR CEVAPLANMIYOR

‘Hazine ve Maliye Bakanları son 10 yılda kaç kere yurt dışı gezisine çıkmıştır? Bunlara ne kadar harcanmıştır? Bu seyahatlere kimler götürülmüştür? 2010 ve 2019 yılları arasında görev yapan Hazine ve Maliye Bakanları kaç hediye almıştır? Bu hediyeler nelerdir? Hazine ve Maliye Bakanları, aldıkları hediyelerin hangilerini bakanlık demirbaşına kaydetmiştir? Bu alınan hediyeler kimler tarafından verilmiştir? Hediyelerin değeri ne kadardır?


Hazine ve Maliye Bakanlığı son 5 yılda kaç gazete, dergi, televizyon, radyo ve internet sitesine ilan ve reklam vermiştir? Kaç memur ve çalışan hakkında 'yolsuzluk, rüşvet, zimmetine para geçirme, görevi kötüye kullanma ve haksız kazanç sağlama' konularında şikayette bulunulmuştur? Bakanlığınıza bağlı birimlerde kullanılan araç sayısı kaçtır? Bunların kaçı kiralıktır? Hazine ve Maliye Bakanlığı 2003 Ocak ila 2020 Temmuz tarihleri arasında konut, bina, arazi ve benzeri ne tür taşınmazlar satın almış ya da kiralamıştır?”

“Bunlar nelerdir?’ diye sordum. Hepsinde aynı kopyala yapıştır cevabı verilmiş” diyen Antmen, “‘Araştırma, özel çalışma gerek’ denmiş. Gayet basit, net soruların yanıtlarının neyini araştıracaksın? Hazine ve Maliye Bakanlığı kopyala yapıştır bakanlığına döndü” ifadelerini kullandı.


‘CİDDİYETSİZLİK’

CHP’li vekil “Hazine ve Maliye Bakanlığı tüm bu farklı başvuru ve sorulara ‘Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır. Yapılan değerlendirme sonucunda; başvurunuzda talep edilen bilgilerin kurumumuzca ayrı veya özel bir çalışma sonucunda toplanabilir nitelikte olduğu anlaşılmıştır. Bilgilerinize sunulur’ yanıtı veriyor” diye belirterek bakanlığa tepki gösterdi.

“Yani tüm sorulara aynı kopyala yapıştır ciddiyetsizliği ile yanıt veriyorlar” diyen hukukçu milletvekili, açıklamasında şunlara dikkat çekti:

‘MALİYE BAKANLIĞI DAHA KENDİSİNE HAKİM DEĞİL, ÜLKENİN MALİYESİNE NASIL HAKİM OLACAK?’

“Hazine ve Maliye Bakanlığı yurt dışına kaç kere bakanlarının çıktığını ne kadar harcadığını bilmiyor mu? Alınan hediyeleri, harcamaları bilmiyor mu? Rüşvet ve görevi kötüye kullanan memurları bilmiyor mu? Kaç tane araç kullandıklarını, bunlara ne kadar harcadıklarını bilmiyor mu? Maliye Bakanlığı daha kendi maliyesine hakim değil; ülkenin maliyesine nasıl hakim olacak?”


‘YA KONTROLÜ TAMAMEN KAYBETTİLER YA DA BİR ŞEY SAKLIYORLAR’

“Bir de verilen kopyala yapıştır yanıtında ‘araştırmak, özel bir çalışma gerek’ deniyor. Neyini araştıracaklar? Ne kadar para harcadığını, kaç memur hakkında soruşturma açıldığını, hangi hediyelerin alındığını, kaç makam arabası kullanıldığını bakanlığın kendisi bilmiyor mu? Neyi saklıyorlar? Ya kontrolü tamamen kaybettiler ya da bir şey saklıyorlar. Türkiye’nin getirildiği ciddiyetsizlik ve liyakatsizliğin ispatıdır bunlar.”