ABD’de 28 ay hapis yattıktan sonra tahliye olan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yazdığı “Amerika Atilla’ya karşı” adlı kitapta Türkiye’de bazı kurumlarda yöneticilik yapan bürokratlara yönelik çarpıcı ifadeler yer aldı. Atilla, görevinden ayrılmasının ardından yazdığı kitabında ‘uçkur veya servet düşkünü tiplerin önemli mevkilerde' bulunduğuna ilişkin ifadeler kullandı.


‘BU TİPLER UZAKLAŞTIRILMADIKÇA EKONOMİNİN DÜZELMESİ HAYAL’

“Bazıları hâlâ önemli makamları değersiz varlıklarıyla işgal ediyorlar. Vizyonsuzlukları, küçük hesapları, fikirler yerine kişilerle uğraşmayı seven bu tipler uzaklaştırılmadığı sürece ekonominin düzeleceğini beklemek hayalden öte değil” diyen Atilla'nın kimlerden söz ettiği merak konusu oldu.

‘HAYATI BOYUNCA ADAM YERİNE KONMAMIŞ AMA SİYASİ DESTEKLE MAKAM SAHİBİ OLMUŞ BİR SÜRÜ DALKAVUK VAR'

Sözcü’de yer alan habere göre Atilla, “Kendi gölgesinden korkan, ezik, hayatında adam yerine konmamış ama bir şekilde siyasi destekle makam sahibi olunca kendini önemli biri zanneden şakşakçılar ve bunlara ne büyük adam olduğunu hatırlatması için danışman adı altında ne iş yaptığı belirsiz, kişilik erozyonuna uğramış bir dolu dalkavuk var” diye yazdı.

‘KAMU KAYNAKLARINDAN BESLENEN ŞARLATANLAR’

Devlet görevinde olması uygun olmayan insanların rüyalarında göremeyecekleri makamlara geldiklerini belirten Hakan Atilla, kitabında, “Verdikleri zararın boyutu zamanla ortaya çıkıyor. İşini layığıyla yapan ve değer yaratan danışmanlar üzerine alınmasın. Benim sözüm kamu kaynaklarından beslenen şarlatanlara” ifadelerini kullandı.

ABD DÖNÜŞÜ BORSA İSTANBUL GENEL MÜDÜRÜ OLARAK ATANMIŞTI

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmesine ilişkin davada yargılanarak suçlu bulunan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, 28 ay ABD’de hapis yattıktan sonra tahliye edilmiş ve 24 Temmuz 2019’da Türkiye’ye dönmüştü. Dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın havalimanında karşıladığı Atilla'nın 21 Ekim 2019’da Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atandığını da yine Albayrak duyurmuştu. İktidarın yere göğe sığdıramadığı Hakan Atilla, yaklaşık 1.5 yıl sürdürdüğü Borsa İstanbul'daki görevinden 8 Mart 2021'de istifa etmişti.