Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanması için 9 Ekim 1998’de başlatılan uluslararası operasyonun 23’uncu yılına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasıyla başlayan sürecin, etkisi ve sonuçları itibariyle bugün hem Türkiye’de hem Ortadoğu’da önemli toplumsal ve siyasal gelişmeleri ortaya çıkardığı vurgulanan açıklamada, “9 Ekim komplosu, her ne kadar 1998’de hayata geçirilmiş olsa da, arka planında Kürt sorununun yüzyıllık çözümsüzlüğünün ve Kürtlerin bir halk olarak temel haklarından yoksun bırakılmalarıyla sonuçlanan bölgesel ve uluslararası konsensüs vardır. Yüzyıl önce Ortadoğu’daki egemen devletlerin sınırlarını çizen güçler bir asır sonra halklara umut olabilecek fikriyatın mimarı olan Öcalan’a karşı da bir müdahale başlatmıştır” ifadeleri yer aldı.

‘ÖCALAN BU KİRLİ VE TEHLİKELİ GİRİŞİMİ BOŞA ÇIKARMIŞTIR’

Öcalan’ın "Demokratik Ortadoğu’da halkların ortak mücadelesi ve kurtuluşunu esas alan fikriyatının" bu bölgesel ve uluslararası müdahalede belirleyici olduğu aktarılan açıklamada,“9 Ekim komplosu sayın Öcalan’ın Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesine ilham olabilecek düşüncelerine karşı vurulan bir darbe ve başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının ortak geleceğine dönük yapılan büyük bir müdahalenin de başlangıcıdır. Komplo ile ülkenin ortak geleceği hedef alınmış, Kürt ve Türk halkı karşı karşıya getirilerek bir iç savaşın fitili ateşlenmek istenmiştir. Buna karşı ise sayın Öcalan, İmralı’da ortaya koyduğu duruş ve geliştirdiği demokratik çözüm paradigmasıyla komployla hedeflenen bu kirli ve tehlikeli girişimi boşa çıkarmış, Türkiye halklarının bu kapandan ve belirsizlik girdabından, barış, demokrasi ve diyalog yoluyla kurtulabileceğini ortaya koymuştur” denildi.

'İMRALI'DA TUTSAK EDİLEN TÜRKİYE'NİN TOPLUMSAL BARIŞI VE HALKLARIN ÖZGÜR YAŞAM SEÇENEĞİ OLMUŞTUR'

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı:

“9 Ekim 1998’de başlayan ve 15 Şubat 1999’da Sayın Öcalan’ın İmralı’da esaret altına alınmasıyla devam eden bu süreç, aradan geçen 23 yılda Türkiye’de toplumsal barış ve Kürt sorununun demokratik çözümünü mümkün kılacakken, bu fırsat her seferinde küçük siyasal hesaplara kurban edildi. Sayın Öcalan’ın demokratik ve barışçıl çağrılarına oyalama, tasfiye, çöktürme planı ve ağırlaştırılmış tecritle karşılık verildi. İmralı’da tutsak edilen sadece Öcalan değil, aynı zamanda onun şahsında Türkiye’nin toplumsal barışı ve halkların özgür yaşam seçeneği olmuştur. Hem kendi hukukunu, hem de uluslararası hukuku yok sayarak bugün İmralı’da Sayın Öcalan’a karşı yürütülen bu ağırlaştırılmış tecrit ve ablukayı kırmak, Türkiye halklarını kuşatan faşizm zincirini de kıracaktır. 23’üncü yılını dolduran 9 Ekim Komplosunu bir kez daha kınıyor, İmralı’daki tecridi kırmak için vicdan ve sorumluluk sahibi, demokrasi ve barış kaygısı olan her kesime Sayın Öcalan’ın ortaya koymuş olduğu barış, demokrasi ve özgürlük iradesine sahip çıkma çağrısında bulunuyoruz. İmralı’da esaret altında tutulan Türkiye’nin barışı ve özgür yaşam seçeneğidir.” (MA)