İzmir Aliağa ilçesinde bulunan Habaş Limanı'nda, 6 Kasım 2020'de denize düşerek yaşamını yitiren vinç operatörü Raif Çatan'ın ailesinin açtığı davanın ikinci duruşması Aliağa 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada Çatan'ın yakınları, avukatları ve sanıklar hazır bulundu.

Duruşmada söz alan müşteki avukatları tanıkların dinlenmesini, kamera görüntülerinin incelenmesi, tırnak ve doku örneklerinin incelenmesi talep etti.

GÜVENİLİR BİR LİMAN OLDUKLARINI İDDİA ETTİ

Duruşmada ifade veren sanıklardan Habaş liman müdürü Kıvılcım Yolcu, limandaki iskelelerin liman başkanlığı denetiminde bulunduğunu belirtti. Güvenilir bir liman olduklarını iddia eden Yolcu, iş güvenliğine dair bir eksiklik olmadığını beyan etti. Taşeron şirketlerin işçileri kaç saat çalıştırdıklarıyla ilgilenmediklerini belirten Yolcu, “Kontrolleri Yüksan firması yapmak durumunda, eğer müsait olmasa iş güvenliği uzmanları bu vinçci arkadaşın uygun olduğunu söylediyse biz ona bir şey diyemeyiz” dedi.

Sanığın dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti müşteki Ayşe Çatan'ın dinlenmesi, tanıkların bildirilmesi ve dinlenmesi, limanda bulunan gemilerin kamera kayıtlarının istenmesi kararını vererek duruşmayı 18 Nisan 2022 tarihine erteledi. (MA)