Koronavirüs, izolasyon, karantina derken virüsten korunmak için maske kullanmak artık bir mecburiyet ve dolayısıyla da hayatın bir parçası halini aldı. Maske ve eldiven takmak, çok konforlu seçenekler değil ancak hastalığa karşı alınabilecek en temel önlemlerin başında geliyor. Maskelerdeki farklı renkli tasarımlarsa, onları az da olsa yaşanır ve eğlenceli hale getirebiliyor. Ýrúrarí'de bu yolu seçmiş. Maskelerin koruyucu etkisi tartışmaya açık olsa da sıradan bir maskeye göre daha eğlenceli oldukları kesin.

İzlandalı bir sanatçı olan Ýrúrarí, çoğunlukla örme ürünler üzerine çalışan bir tekstil tasarımcısı. Ýrúrarí, ikinci el kazaklara örgü tasarımlar ekleyerek birbirinden farklı ve dikkat çeken maskeler tasarlıyor. Maskeler; örme dudaklar, diller, dişler ve diğer fantastik üç boyutlu eklentilerle büyük ölçüde komik bir görünüm kazanıyor.

Webtekno'da yer alan habere göre Ýrúrarí, "Artık yüz maskeleri zorunluluk haline geldi ve hayatımızın bir parçası oldu. Fikirlerimi güncel olaylardan esinlenerek bu forma çevirmenin ilginç olabileceğini düşündüm. Yüz maskeleri ile böylesine iyi bir bağlantı kurmayı beklemiyordum, ama işimde de yüz formları ve ifadeleri sıkça kullanıyorum. Sonunda farkında olmadan örgü yüz maskeleri yapmaya başladım." diyor.