Büyükşehirlerde ev kiralarının artması, üniversite öğrencilerinin barınma sorunu yaşamasına nedeniyle devlet yurtlarında yer bulamayan öğrenciler, özel yurt ve kiralık evlerin pahalı olmasından dolayı “Yurtsuzlar” adı altına toplanarak Buca ilçesinde bulunan Hasan Ağa bahçesinin ormanlık alanında çadır eylemi başlattı. Açıklama yapan öğrenciler, “Barınamıyoruz sokaklardayız’ pankartı açtı.

SORUMLUSU İKTİDAR

“Yurtsuzlar” grubu adın açıklama yapan üniversite öğrencisi Elif Yerlikaya, iktidarın eğitim politikalarının eleştirdi. Salgın sürecinin başlamasıyla birlikte ekonomik sağlık ve sosyal politikaları yönetmeyen iktidarın eğitim ve teknoloji konularında da ne kadar yetersiz kalındığı ortada olduğunu dile getiren Yerlikaya, iktidarın hiçbir zaman nitelikli bir eğitim sunmadığını ifade etti. Yerlikaya, “İktidar bundan bir buçuk yıl önce yetersiz bir açıklamayla üniversitelerimizi kapattı. Kapatma kararı gibi yüz yüze eğitim kararı da plansız programsız bir şekilde verildi. Bununla birlikte yaratıkları ekonomik kriz kira fiyatlarına yansıdı” diye konuştu.

‘KİRALAR YÜSEK’

Emlakçıların sırtını iktidara dayadığını söyleyen Yerlikaya, kira fiyatlarının çok yüksek olduğunu dile getirdi. Yerlikaya, “Sırtını iktidara yaslamış olan fırsatçı emlakçılar da fahiş kira fiyatlarını belirlediler. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında yetersizliği de özel yurt ve emlakçıların fırsatçılık yapmasına olanak sağladı. Halkı yanında olmayan iktidar bugün özel sermayeyi destekliyor. İnsan onuruna yakışmayan evlerde fahiş fiyatlarını ödememize sessiz kalan iktidar öğrencilere maddi olanak sağlamıyor. Üniversiteli öğrenciler olarak bu sömürünün karşısında omuz omuz direnmeliyiz. Biliyoruz ki birlikte hareket edersek başarırız ve bu fahiş bedelleri ödemek zorunda kalmayız” diye konuştu.

Yerlikaya, talepleri karşılanmayan kadar çadır nöbeti eylemini sonlandırmayacaklarını belirterek, talepleri şu şekilde sıraladı;

“* Fahiş kira bedellerinin düşürülmesine,

 * Kira üst sınırın olmasını,

 * KYK yurtlarının yeterli sayıda olmasını istiyoruz.” (MA)