Kürtçe dil çalışmaları kapsamında HDP, CHP, Saadet, Gelecek ve DEVA partileri ile görüşmeler yaptıklarını belirten Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerifxan Cizîrî, AKP ve İyi Parti'nin randevu taleplerine yanıt vermediğini belirtti.

Kürt Dil Platformu, yürüttükleri çalışmalar kapsamında siyasi partilerle yaptıkları bir dizi görüşmelere ilişkin açıklama yaptı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşcıer ile platform içerisinde yer alan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

3 KENTTE TEMSİLCİLİKLER AÇILDI

TZP Sözcüsü Şerifxan Cizîrî, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Platform olarak son bir ayda Batman, Adıyaman ve Mardin’deki kimi sivil toplum örgütleri ile görüşmeler yaptıklarını belirten Cizîrî, bu görüşmeleri raporlaştırdıklarını kaydetti. Söz konusu bu illerde temsilcilikler açtıklarını ve bu konuda olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Cizîrî, ilerleyen dönemlerde Urfa, Şırnak ve Van’da da temsilcilikler açmayı planladıklarını dile getirdi.

Cizîrî, bu nedenle bu iller ve diğer kentlerdeki sivil toplum örgütlerini Kürtçe dil çalışmasında yer alıp, bunun teşvikini yapmaya davet etti.

SİYASİ PARTİLERLE TEMASLAR

Çalışmaları kapsamında bazı siyasi partilerle yaptıkları görüşmeleri de paylaşan Cizîrî, "HDP ile görüşmemizde taleplerimizi ilettik ve bu talebimizin kendilerinin de talepleri olduğunu söylediler” diye belirtti.

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME OLUMLU GEÇTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmenin de son derece olumlu geçtiğini dile getiren Cizîrî. “Taleplerimize olumlu yanıt verdi. Kılıçdaroğlu’ndan 'Kürt halkı, Ortadoğu'nun kadim halklarından biridir. Kendi dillerinde konuşma hakları vardır' cevabını aldık. Ama CHP bu konuda hala bir açıklama yapılmış değil. Umut ediyoruz ki bize söylediklerini sahiplenirler” ifadelerini kullandı.

Cizîrî, sözlerine şöyle devam etti: “Saadet Partisi yetkilileri de aşağı yukarı CHP gibi olumlu yaklaştı ve 'anadiliniz adeta annenizin ak sütü gibi helaldir' dedi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüştük, olumlu geçti. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve birkaç partili yetkiliyle de konuştuk. Babacan, programlarında dil ile ilgili bir çalışma olduğunu fakat nasıl ele alacakları konusunda hala bir netliğe kavuşturamadıklarını söyledi. Biz de bu netlik konusunda birbirimize diyalog halinde olursak, birbirimize yardımcı olabiliriz dedik.”

AKP VE İYİ PARTİ RANDEVU VERMEDİ

Randevu talebinde bulundukları AKP ve İyi Parti’den ise hala kendilerine dönüş yapılmadığını paylaşan Cizîrî, olumlu yanıt almaları halinde bu parti yetkilileriyle de görüşmeye hazır olduklarını ifade etti.