17-25 Aralık sürecinde halka ettiği küfürle hafızalara kazınan "beşli çeteden" Mehmet Cengiz, TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş hakkında 250 bin TL’lik tazminat davası açtı. 

İleri Haber'in aktardığına göre; avukatlığını Beybin Somuk’un yaptığı Mehmet Cengiz’in şikayeti üzerine İstanbul Anadolu Adliyesi 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 27 Aralık 2020’de kaydı yapılan davada, Erkan Baş’ın iki hafta içerisinde yazılı savunmasını yapması istendi. Mahkeme başkanlığı, davacı ve davalının ekonomik durumlarının araştırılmasını istedi. 

Cengiz’in avukatı Somuk tarafından verilen şikayet dilekçesinde ise Erkan Baş’ın 22 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında Mehmet Cengiz hakkında dile getirdiği sözlerin “kişilik haklarına saldırı” olduğu iddia edildi ve bu tarihten itibaren işleyecek yasal faiz ile birlikte 250 bin TL’lik manevi tazminat istendi. 

42,1 milyar dolarlık hacimle, dünyada kamudan en çok ihale alan üçüncü şirket olan Cengiz İnşaat, Aralık ayında bir reklam kampanyası başlatmış ve “meyve veren ağaç taşlanır” temasını kullanmıştı. 17-25 Aralık operasyonları sürecinde kendisine ait olduğu iddia edilen ve millete hakaret niteliği taşıyan ifadelerle hafızalara kazınan Cengiz hakkında TİP Genel Başkanı Baş şu ifadeleri kullanmıştı: 

“Bakın bu müteahhit çetesinin küfürbaz olanı, dün aynı anda birçok kanala reklam vermiş. İmajı sarsıldı herhalde ki onu toparlamaya çalışıyor. ‘Kim ne derse desin, şerefimizle çalışıyoruz’ diyor. ‘Ağaçtan ilham aldık’ diyor... Beceremeyeceksin Mehmet Cengiz efendi... Ağaç katliamların, yıkımların, doğayı yağmalaman, millete ettiğin küfürler bu halkın hafızasına kazındı. İşçi iktidarında, Saraylar yıkıldığında senin elinde ne var ne yoksa alacağız. Kendini kurtaramayacaksın!”

Av. Somuk’un şikayet dilekçesinde söz konusu konuşmada müvekkiline yönelik ağır ithamlar, tehditler ve hakaretler bulunduğu iddia edildi.

İŞÇİ İKTİDARINDAN' KORKMUŞ...

Dava dilekçesinde, Erkan Baş’ın “İşçi iktidarında, saraylar yıkıldığında senin elinde ne var ne yoksa alacağız. Kendini kurtaramayacaksın!” şeklindeki konuşması için “müvekkilin can ve mal güvenliğini tehdit eden sözler” ifadesinin kullanılması dikkat çekti. 

Yine aynı konuşmada geçen, “Bu milletin, alın teriyle çalışan milyonların gasp ettiğin tüm değerlerini senden geri alacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz” şeklindeki sözler de “skandal” olarak nitelendirildi. Mehmet Cengiz’in çok sayıda sosyal sorumluluk projesi yaptığı öne sürüldü.