AKP’nin hazırladığı çoklu baro teklifi, Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediyor. Komisyon görüşmelerine katılmak isteyen aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir baro başkanlarının da olduğu başkanlarının da Meclis Çankaya kapısındaki bekleyişi de devam ediyor.

Baro başkanları komisyon görüşmeleri boyunca Meclis Çankaya kapısında bekleyişlerini sürdüreceklerini belirtti.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, “Burada baro başkanlarından daha fazla emniyet yetkilisi bulunuyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi önündeyiz. Barikatları getirmeye başladılar. Başkanım üç kat barikata alışığız biz. En ileri demokrasinin olduğunu iddia eden Türkiye Cumhuriyeti’nde milli iradenin temsil edildiği söylenen Meclis önünde etrafımız bariyerlerle çevriliyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Toplumsal Hukuk da resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da “Baro başkanlarının meclisteki direniş alanı polis tarafından ablukaya alınmaya başlandı. Başkanlar dışındaki herkes alandan çıkartılıyor” açıklamasında bulundu.

Öte yandan çoklu baro tasarısının görüşmeleri devam ediyor. Muhalefet partilerinde komisyona yoğun katılım söz konusu. CHP’nin 131 milletvekilinin, HDP’nin 20 milletvekilinin, İYİ Parti’nin de 10’a yakın milletvekilinin ismini komisyon başkanlığına katılma talabinde bulunduğu öğrenildi. (MA)