Armağan Çağlayan'ın YoTube'daki "Zor Ama Sor" programına katılan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, çözüm sürecindeki gözlemlerini anlattı. "Akil İnsanlar Heyeti'nde yer almaktan asla pişmanlık duymuyorum. Tersine Türkiye tarihinin en önemli sürecinde sorumluluk üstlenmiş olmak değerli" diyen Sancar, Türkiye'nin en önemli sorununun barış ve Kürt sorununda demokratik çözüm olduğuna hep inandığını dile getirdi.

Akil İnsanlar Heyeti'ne davet aldığında hiç tereddüt etmediğini de belirten Sancar, "Barış, benim çalıştığım alanların başında geliyordu. Çatışma çözümü de öyleydi. Sadece Türkiye değil dünyanın çeşitli yerlerindeki çatışmaları da inceledim. Büyük bir kısmına bizzat gittim. Kolombiya'dan Güney Afrika'ya İspanya'dan İrlanda'ya o dönemin çatışan taraflarının aktörleriyle de görüştüm. Çok yazı yazdım, kitabım da var bu konularda. Dolayısıyla uzun sürmüş, çok büyük acılar yaratmış bir çatışmanın sona ermesi için ve buradan demokratik bir çözüme gidilebilmesi için başlatılan bir sürecin başarıyla sonuçlanmasına katkıda bulunmak çok değerli bir çaba olarak geldi bana" dedi.

Çağlayan'ın "Eş Genel Başkanlığı hangi durumda bırakmayı düşünürsünüz?" sorusuna Sancar Şu yanıtı verdi:

"Görevimi yerine getirdiğime inandığım, Türkiye'yi, temsil ettiğim seçmeni, partimizin hedeflerine, benim inandığım ilkelere, değerlere taşıdığıma, belli ölçülerde taşımaya katkıda bulunduğuma inandığım ve artık bundan sonrasında da başkalarının devam ettirmesi gerektiğini düşündüğüm yerde sadece eş genel başkanlığı değil siyaseti de bırakacağım. Aktif siyasetten çekilirim."

'OKUMAYI, YAZMAYI, ÇİZMEYİ ÖZLÜYORUM'

Konuşma ssırasında "yoruldunuz" ifadelerini kullanan Çağlayan'a cevap olarak Sancar; "Yorulmakla ilgisi yok. Hayatımın asıl faaliyet alanına dönmeyi özlüyorum. Yani okumayı, yazmayı, çizmeyi özlüyorum. Benim 30 küsur yılım aktif olarak böyle geçti. Kalan ömrüm ne kadar bilemem ama o ömrü de yazarak, çizerek, birikmiş dosyaları kitaba bir kısmını da makaleye dönüştürerek geçirmeyi arzuluyorum" ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; Akil İnsanlar Heyeti'ndeyken Marmara Bölgesi'nde çalıştığını hatırlatan Mithat Sancar, "Marmara Bölgesi bu konuda daha zor bir bölgeydi çeşitli nedenlerle. Pek çok yerde, çok farklı toplum kesimleriyle toplantılar düzenledik. Çok öğreticiydi benim için. Öfkeleri görmek, birikmiş yaraları tanımak, onlara dokunma imkânı -belli ölçülerde de olsa- yakalamak çok önemli bir tecrübeydi. Hayatımda o temaslar özel bir yerde duruyor. İkincisi de şunu gördüm: Çok zor şartlarda bile Türkiye toplumunun çok geniş bir kesimi barışı istiyor. Bu sorunun siyaset yoluyla çözülmesini istiyor" ifadelerini kullandı.

Çözüm sürecine desteğin zamanla arttığını belirten Sancar, "Çözüm süreci başladığında destek yüzde 50'ler civarındaydı, ilerledikçe sahada bulunduğumuz sürede yüzde 80'lere kadar çıktı. Bunun ne kadar önemli bir gösterge olduğunu bizzat sahada yaşama imkânı bulduğum için de o görevi üstlenmiş olmaktan dolayı şanslı hissediyorum kendimi" dedi.