Adıyaman'ın Kahta ilçesinde Nemrut Dağı'nı da içine alan Milli Park Havzası'nda akan Kâhta Çayı üzerine yapımı başlayan Karakuş Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatının  yapımı, halkın ve çevre örgütlerinin tüm tepkisine rağmen sürüyor.

Kahta'nın Koçtepe, Erikdere, Gölgeli, Bağözü, Yolaltı, Teymenli ,Esendere, Askeren ve çevre köyleri direk etkileyen HES'i bölge halkı istemiyor. 

'HES İÇİN VERİLEN İZİNLERİN TAMAMI KANUNA AYKIRI'

2014 yılında Murat Enerji Elektrik Üretim Ticaret A.Ş.'ye ihale edilen HES Projesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar İl ve Bölge Müdürlüğü, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü gibi kurumlardan alınan izinlerin tamamının kanuna aykırı olduğunu belirten çevre aktivisti aynı zamanda bölgede yaşayan İsmet Ardıç, projenin tamamlanması durumunda hem insan sağlığına hem de doğaya çok ciddi zarar vereceğini hatırlattı.

'DİNAMİT PATLATILAN ALAN BİRİNCİ DERECE SİT ALANI' 

Projenin yapıldığı alanın 1’inci dereceden sit alanı olduğunu, doğaya vereceği zararların yanında turizm alanında ciddi sıkıntılar yaşayacağını dile getiren Ardıç, bölgenin temiz havası ile bilindiğini, santralin faaliyete geçmesi ile bölgede hava kirliliğinin oluşacağını vurguladı. 

Santralin yapıldığı Kahta Çayı'nda ciddi bir tahribatın yaratıldığını, inşaat çalışmalarından kaynaklı çayın ciddi oranda kirletildiğini sözlerine ekleyen Ardıç, şantiye sahasında sıklıkla dinamit patlatıldığını, şantiye girişi ve ana yola asılan iki tane uyarıcı levha dışında her herhangi bir güvenlik önleminin alınmadığını belirtti. Ardıç, Kahta çayı civarında bulunan yüzlerce dönümlük tarlanın etkilendiğini, santralin faaliyete geçmesi durumunda Kahta Çayı'nın tamamen yok olacağını dile getirdi. 

Mahkemenin halen devam ettiğine dikkat çeken Ardıç, şöyle devam etti: “Dünyanın mirası olarak kabul edilen bölgede yapılan bu proje ile gördüğünüz doğa harikası bir yeri yok ediyorlar. Bu bölgede her gün çok şiddetli dinamit patlamaları yaşanıyor. Buda hem tarihi alanlara hem de yerleşim alanlarına zarar veriyor. Biz bu konuda gerekli yerlere şikâyette bulunduk, ancak bir sonuç alamadık ve aynı şekilde çalışmalar devam ediyor. Kahta Kaymakamlığı, Adıyaman Valiliği bizim sesimizi duymuyor. Sanki şirketin bir çalışanıymış gibi çalışıyorlar, ancak halka kulakları tıkanmış durumda.” 

BİLİM İNSANLARI: BU ALANA HES KURULAMAZ

Bölgede yaşayan yurttaşların istememesine rağmen inşaat çalışmalarına hız verildiğini, 2017 yılında çevreciler ve bölge halkının açtığı yürütmeyi durdurma davalarının devam ettiğini sözlerine ekleyen Ardıç, HES projesi için ÇED raporuna gerek yoktur, denilerek projenin yapımına başlandığını kaydetti. HES projesinin yapımına başlanmasından sonra santralin kurulmak istendiği sahada Adıyaman İdare Mahkemesi heyeti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü yetkilileri, Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi'nden harita mühendisi, çevre mühendisi, jeoloji mühendisi, arkeolog, ziraat mühendisi, su ürünleri ve biyoloji mühendislerinden oluşan 7 kişilik heyetin incelemelerde bulunduğunu anlatan Ardıç, incelemelerin ardından heyetin, “Bu alanda HES kurulmaz” raporu hazırlayıp Adıyaman Bölge İdare Mahkemesi'ne sunduğunu söyledi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)