49 danışman çalıştıran Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin danışmanlarından olan Arif Barata hakkında 47 suç kaydı, Metin Çamlı hakkında ise 64 suç kaydı olduğu ortaya çıktı. Et-süt birliklerini yönettiği öğrenilen Metin Çamlı’nın resmi belgede sahtecilikten 1 yıl hapis yattığı ortaya çıkarken, Arif Barata’nın ise ihaleye fesat karıştırmak ve hırsızlıktan cezaevine girdiği kaydedildi. Barata’nın ayrıca ‘adam öldürmeye teşebbüs’ten yargılandığı öğrenildi.

Türkiye genelinde binlerce hektar ormanlık alanın yanması, tedbirsizlik ve yetersiz müdahalesiyle tepki çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin iki danışmanının “suç makinesi” oldukları ileri sürüldü. Sözcü’ye konuşan AKP'li bir kaynak, Pakdemirli'nin 49 danışmanı bulunduğunu, bunlardan Metin Çamlı hakkından 64, Arif Barata hakkında da 47 suç kaydı bulunduğunu anlattı.

BAKANIN YANINDAN AYRILMAYAN BARATA 9 AY CEZAEVİNDE YATTI

Pakdemirli’nin danışmanlarından Arif Barata'nın suçlarının şöyle olduğu ifade edildi:

“İhaleye fesat karıştırmak suçundan 9 ay cezaevinde kaldı. Hırsızlık suçundan 3 buçuk ay ceza aldı. Kamu görevlilerini tehdit, yaralama suçundan 4 ay ceza yedi. Özel hayatın gizliliği ve adam öldürmeye teşebbüs suçundan halen yargılamaları devam ediyor.”

Arif Barata hakkında ayrıca AKP'li eski Bakan Sema Ramazanoğlu’nun da arsa alımı konusunda şikayetçi olduğu öğrenildi. AKP'den istifa ederek DEVA Partisi'nin kuruluşuna destek veren eski Bakanı Ramazanoğlu’nun danışman mağdurlarından sadece bir tanesi olduğu kaydedildi.

‘DOĞRU BİR İNSAN DEĞİL'

Barata hakkında konuşan Ramazanoğlu, “Bu benim şahsi meselemdi. Ortak tanıdığımız, güvendiğim insanlarla sorunumu çözdüm. Ama bu şahıs sıkıntılı birisi. Çok doğru bir insan değil. Bu tür insanlar her türlü kanalı, her türlü şeyi deneyerek bir yerlerde yer edinmeye çalışıyorlar. Orman bakanımız da bazı şeylerin farkındadır. Sonuna kadar olmayan yetkilerini, olamayan haklarını kullanmak konusunda sonsuz cüretkar insanlardır” dedi.

‘HERKES RAHATSUZ AMA ERDOĞAN YÜZÜNDEN SUSUYORLAR’

Pakdemirli'nin danışmanlarının durumundan AKP'li yöneticilerin de rahatsız olduğu, partinin ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın zarar görmemesi için sustukları öğrenildi.

DİĞER DANIŞMAN HAKKINDA ‘ÖMÜR BOYU KAMU HAKKI’ YASAĞI VAR

Pakdemirli’nin 64 suç kaydı bulunan diğer danışmanlarından Metin Çamlı’nın ise resmi belgede sahtecilik suçundan 32 dosyası bulunduğu ve bir yıl cezaevinde yattığı öğrenildi. Ayrıca ihale ve ömür boyu kamu haklarından yasaklı olduğu belirtildi. Çamlı, bakan adına et-süt birlikleri ve damızlık birliklerini yönetip maaş alıyor.