Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK- Diyarbakır’da 26 Mayıs’ta meslektaşı Merve Ünal’ı 15 kurşunla katleden polis memuru Muharrem Y.’nin "Kasten öldürme” ve “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma” suçlamasıyla müebbet hapis ceza istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması Diyarbakır 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  

DİYARBAKIR BAROSU KADIN MERKEZİ'NDEN DAVAYA KATILIM ÇAĞRISI

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, duruşma öncesi yaptığı açıklamada “Merve Ünal için adalet” çağrısı yaptı. Açıklamada cinayetin nasıl işlendiğine ilişkin bilgilerde yer aldı. Merve Ünal’ın Ağustos 2018’den beri Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yaptığının belirtildiği açıklamada, sanık Muharrem Y. ile aralarında duygusal ilişki olduğu, sanığın Merve Ünal’a baskı uyguladığı belirtildi. Baskının ger geçen gün arttığının aktarıldığı açıklamada, Muharrem Y.’nin 26 Mayıs’ta Ünal’ı iş yerinden alıp eve götürerek 15 kurşunla katlettiği aktarıldı. Açıklamada duruşmaya katılım çağrısı yapıldı. 

KADIN KURUMLARI DAVAYA KATILMA TALEBİNDE BULUNDU

Polis, duruşmanın görüldüğü Diyarbakır Adliyesi önünde ise yoğun önlem aldı. Adliye önü başta olmak üzere çevresinde zırhlı araçlar konuşlandırıldı. Tutuklu olan sanık polis memuru Muharrem Y.’nin hazır edildiği duruşmaya Merve Ünal’ın ailesi de katıldı. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Rosa Kadın Derneği, Mardin Barosu ve İHD Diyarbakır Şubesi katılım talebinde bulundu.

KATILIM TALEPLERİ REDDEDİLDİ

İddia makamı, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Rosa Kadın Derneği, Mardin Barosu ve İHD Diyarbakır Şubesi avukatlarının katılım talebi ile ilgili, “uluslararası hukuka göre kabul edilmesi gerekir” yönünde görüş bildirdi. Ancak mahkeme aynı görüşte değildi. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, katılım talebini ret etti.  

SANIK POLİSTEN 'BASKI VE ŞİDDET' İDDİASI

Sanık polis memuru Muharrem Y. savunmasında 15 kurşunla katlettiği Merve Ünal’dan “rahmetli” diye söz etti. Olayın detaylarına girmek istemediğini belirten Muharrem Y., ilişkileri suresince Merve Ünal’ın kendisini kıskandığını, psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığını ileri sürdü. Olay anına ilişkin şu iddialarda bulundu: “Önce Merve silahını çıkardı, ardından ben, karşılıklı ateş ettik. Merve’yi vurup vurmadığımı, o sırada ölüp ölmediğini bilmiyorum.” Sanık polisin anlatımlarının aksine, iddianamede sanık polisin Merve Ünal’a baskı ve şiddet uyguladığı yönünde tanık anlatımları bulunuyor.  

TANIK POLİS: MUHARREM 'BİR ŞARJÖR BOŞALTTIM, HAK ETTİ, SIKTIM' DEDİ 

Sanık polis Muharrem Y.’nin bu iddiaları duruşmada tanık sıfatıyla ifade veren bir meslektaşının ifadesi ile yalanlandı. Muharrem Y.’nin arkadaşı olduğunu söyleyen polis memuru, sanık Muharrem Y.'nin olay sonrası kendisini telefonla arayarak “Bir şarjör boşalttım. Hak etti, sıktım” dediğini anlattı. Tanık, Muharrem Y.’nin, olay öncesi Merve’nin görev yaptığı Güvenlik Şube’de bir kaç polisten arkadaşlık teklifi aldığını söylediğini de aktardı. 

ESRA ÜNAL: KİMSE KARDEŞİMİN SESİNİ DUYMADI

Duruşmaya katılan Merve Ünal’ın kız kardeşi Esra Ünal, sanık Muharrem Y.’den şikâyeti olduğunu söyledi. İfadesinde küçük çocuğunun gözleri önünde öldürülen Emine Bulut’u hatırlatan Esra Ünal, “Emine Bulut öldürüldüğünde ‘Yaşamak istiyorum. Öldürülmek istemiyorum’ diye çığlık attı. Onun çığlıklarını herkes duydu. Kimse Merve’nin çığlıklarını duyamadı. Merve öldürülmemek için kendi elleri ile kendini savunmaya çalıştı. Kardeşim sesini duyurmak istedi ama kimse duyamadı. Kardeşimin kilitlenmiş bir kapının arkasındaki ölmek istemiyorum çığlığını kimse duymadı. Şikâyetçiyim” dedi. 

Mahkeme heyeti, yapılan savunmaların ardından kararını açıkladı. Sanık Muharrem Y’nin tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Şubat 2020 tarihine erteledi.