Sosyal medya hesabından Irak Kürdistanı’ndaki Eylül Devrimi’ni kutlayan Fırat Üniversitesi’nde görevli akademisyen Hifzullah Kutum bugün tahliye edildi.

Serbestiyet’e konuşan Kutum’un avukatı Mehmet Emin Aktar, “Öyle anlıyoruz ki, kendi Kürt kimliği ile Kürtlere ait mutlu bir günü kutladığı için cezalandırılmaya çalışılıyor. Kuzey Irak’taki Eylül Devrimi’ni kutlaması nasıl bir suç oluşturuyor?” diye konuştu.

Gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran Diyarbakır Barosu eski başkanı Mehmet Emin Aktar, “6 Kasım tarihinde tutuklanan müvekkilim Hifzullah Kutum itirazımız üzerine davanın açıldığı Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesince tahliyesine karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Tahliye kararının ardından süreci Serbest TV’de yorumlayan Aktar, şunları söyledi:

“Ortada bir suç yok. Kuzey Irak’ta kutlanan bir bayramı burada kutlamak nasıl bir suç olabilir? Buna rağmen üniversite yönetimi bir soruşturma açtı ve müvekkilime bir uyarı cezası verdi.

Müvekkilim bunun üzerine bir basın kuruluşuna (Rûdaw) demeç vererek kendisine yapılanın haksız olduğunu söyledi. Bu demecin üzerine üniversite yönetimi 5 Kasım’da görevden uzaklaştırılmasına karar verdi ve aynı gün de gözaltına alındı.

Gözaltına alındıktan bir gün sonra, 6 Kasım’da çıkartıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlaması ile tutuklandı. Oysa bu tür suçlarda istenen ceza 1 yıldan 5 yıla kadar. Basın yoluyla işlendiğinde ise istenen ceza 1 buçuk yıldan 7 buçuk yıla kadar oluyor. Genel olarak da mahkemeler suçluluğa karar verse bile 1,5 yıl hapis cezası veriyor. Buna rağmen bir tutuklama kararına gidildi. Çok keyfi bir karardı bu.

Hem savcılıkta hem de hakimlikte gördüğümüz şey, artık tarafsızlığın tamamen ortadan kalktığı, bu aktörlerin birer taraf gibi olaya baktığıydı. Ne yazık ki son dönemde yargı mensuplarının genel bir bakışı bu. Kendileri militanca bir tavır alıyorlar. Taraf olarak hareket ediyorlar. Böyle olunca da aslında sahip olmaları gereken o yargısal vasıflarını yitiriyorlar.

Biz pazartesi günü itirazımızı göndermiştik ama hemen dava da açılmış. Duruşma için Şubat ayı belirlendi ve müvekkilimin tahliyesine karar verildi.”