ARTI GERÇEK-İkizdere'de yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerle birlikte alanda olan CHP'li Mehmet Bekaroğlu, "Yüzlerce asker Mehmet Cengiz'in iş makinasını korumak için burada bekletiliyor. Onlar da gariban. Bu çocukları buraya yığdınız günah değil mi?" dedi.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı köylülerin doğa nöbeti devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu İkizdere'de yaşanan gelişmeleri ve İkizdere eylemlerinin 21. gününü Artı TV'de Petek Atıcı Türkmen ile Haber Aktüel programına değerlendirdi. 

'İKİZDERELİLER SATIN ALINACAK İNSANLAR MI?'

Taş ocağına karşı çıkan İkizdere halkına rüşvet verilmek istendiğini ve bazılarının da tehdit edildiğini söyleyen Bekaroğlu şöyle konuştu: 

"Dünya artık bu taş ocaklarını dağları yıkarak yapmıyor. Burada olan güzellik dünyada yok. Dünya kadar endemik bitki var. Denize taş dolduracağım diye bura yıkılır mı? Rüşvet veriyorlar bir de. Sanki İkizdereliler satın alınacak insanlar. Kimisni tehdit ediyorlar. Yardım alanların yardımını kesmekle tehdit ediyorlar. Hukuk gibi bir şey kalmadı. Ahlak bile kalmadı, ortada tam bir çürüme var. 

'KONTROLSÜZ VE DENETİMSİZ ŞEKİLDE HER YERİ YIKIYORLAR'

25 hektarın altında kalan alanlar için ÇED raporu gerekmediğini, denetim ve kontrol olmaması için de alanın ikiye bölündüğünü söyleyen Bekaroğlu, "Devletin bir bakanlığı diğer bakanlıklara yalan söylüyor. 'Yeni taş ocağı açmayacağım' diyor ama açıyor. Yönetmeliğe göre 25 hektarın altındaki bir alana taş ocağı yapılması için ÇED gerekmiyor. Burada taş ocağını ikiye bölüp ÇED almadan yapıyorlar. ÇED olmayınca da girip kontrolsüz ve denetimsiz şekilde her yeri yıkarak yapıyorlar." 

'KORUMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ YER BÜTÜN İNSANLIĞIN'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun taş ocağı yapılacak alana ziyaretini ve köylülerin meseleye nasıl yaklaştıklarını anlatan Bekaroğlu şöyle konuştu: 

"Burada köylüler ikiye bölünmüş durumda. Bir grup iş olacak aş olacak gibi bakıyor. Ama şununu unutulmaması lazım, burası sadece İkizderelilerin değil. Korumaya çalıştığımız yer bütün insanlığın. Bazıları 'oh olsun AKP'ye oy verdiler' diyor bu tavır çok yanlış. Köylüler Bakan ile görüşüp kendilerini ifade ettiler ama söyleyecek bir şey kalmadı, biz zaten sözün bittiği yerdeyiz."

'BEN BAKANI ÇOK ZAVALLI BULDUM'

AKP'ye yakın isimlerin İkizdere'de direnen insanları hedef gösterdiğine değinen Bekaroğlu, "Burada terör var diyorlar. Millet bunları yemiyor, bunu yıllarca kullandılar ettiler ama kimse inanmıyor artık. Ben bakanı çok zavallı buldum gerçekten sonları geliyor. Buraya apar topar geliyorlar. Reislerine rapor verecekler heralde yapıyoruz ediyoruz diye. Yüzlerce asker Mehmet Cengiz'in iş makinasını korumak için burada bekletiliyor. Onlar da gariban. Bu çocukları buraya yığdınız günah değil mi?" dedi.