Honduras'ta acil durum ilan edildi: 54 ölü

Honduras'ta acil durum ilan edildi: 54 ölü
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 18:54
A+ A-
Honduras'ta 28 bin 600 kişi salgın hastalık nedeniyle hastanelere başvurdu.

54 kişinin dang humması hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği Honduras'ta, 28 bin 600 kişinin de hastanelere başvurması üzerine acil durum ilan edildi. Ülkede yaşanan salgın hastalıkta klasik dang humması vakalarında yüzde 29, ağır veya hemorajik dang humması vakalarında ise yüzde 51 artış olduğu açıklandı.

Bu yüzden ülke genelinde de 26 kamu hastanesinin sisteminin çöktüğü aktarıldı.

Honduras Büyükşehir Sağlık Bölgesi Başkanı Karla Pavon'un verdiği bilgilere göre hastalığa yakalananların 7 bin 600'ünün durumunun ağır olduğu açıklandı.

HÜKÜMET ACİL DURUM İLAN ETTİ

Hayatını kaybeden 54 kişinin kanamalı dang humması geçirdiği, bu vakaların çoğunun Cortes bölgesinden hastanelere getirildiklerini bildirdi. Yetkililer ayrıca uzmanların 30'dan fazla ölüye otopsi yaptığını ve cesetlerin tamamında dang humması belirtileri saptandığını kabul etti.

Hükümet vakalar nedeniyle acil durum ilan etti. Kontrol ve önlemler iki katına çıkarıldı. El Salvador Sağlık Bakanı Ana Orellana Bendek, sivrisinek üreme alanlarının ortadan kaldırılması için bir kampanya başlatıldığı geçen çarşamba gününden bu yana dang humması şüphesi ile ateşli vaka raporlarında düşüş olduğunu kaydetti. Honduraslı yetkililer 'aedes aegypti' sivrisineğinin dang virüsünün yayılmasında önemli bir payının olduğunu açıkladı.

FİLİPİNLER'DE ÖLÜ SAYISI 456’YI GEÇMİŞTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerika'daki düşük dang virüsü iletimiyle neredeyse iki yıl süren bir sürenin sonunda 'hem klasik hem de ağır dang humması vakası sayısında artış eğilimi olduğu' konusunda uyardı. WHO Amerika Bölgesi verilerine göre, dang humması şüphesiyle 1.1 milyon vakanın olduğu, yüzde 46'sının klinik laboratuvar kriterleriyle hastalık için pozitif olarak doğrulandığı açıklandı. Geçtiğimiz günlerde de Bangladeş Sağlık Bakanlığı 2019 yılında dang humması nedeniyle hastaneye yatanların sayısının 7 bin 179’u geçtiğini açıklamıştı. Sputnik’in aktardığı habere göre Filipinler'de ise dang humması nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 456'yı geçti.


Foto: AP

Öne Çıkanlar