İddia: Ankara'nın 2, Şam'ın 5 talebi var

İddia: Ankara'nın 2, Şam'ın 5 talebi var
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ağustos 2022 03:10
A+ A-
İktidara yakın Türkiye gazetesi Şam-Ankara temaslarında Esad'ın Türkiye'den 5 talebi olduğunu, Türkiye’nin ise 2 istekte bulunduğu ileri sürdü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Esad'la görüşebilir" haberinin ardından çok sayıda AKP’li Suriye ile ilişkilerin “normalleştirilebileceği” yönünde açıklamalar yaptı İktidara yakın Türkiye gazetesi ise bugünkü haberinde 'Şam-Ankara temasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad cephesinin öncelikli 5 isteği olduğunu', Ankara'nın ise önce 'PKK ile YPG'nin temizlenmesi' ve 'Suriyelilerin güvenli dönüşü' talepleri olduğunu öne sürdü.

Habere göre "Türkiye ile 11 yıl sonra yeniden komşu olmak isteyen" Şam, Ankara'dan şu taleplerde bulundu:

*İdlib'in tekrar Şam yönetimine devri.

*Reyhanlı-Cilvegözü Sınır Kapısı ile birlikte Kesep Gümrüğü'nün devri.

*Cilvegözü-Şam arasında ticari koridor.

*Suriye’nin doğusunda Deir el-Zor-Haseke şehirleri ile Halep-Lazkiye hattındaki ulaşım koridorunda (M 4) tam kontrol şartı.

*Avrupa ve ABD’nin Esad rejimini destekleyen bürokrat, işadamı ve şirketlere dönük yaptırımları konusunda Türkiye’nin destek vermesi.

ANKARA ‘SINIRIN TAMAMEN TEMİZLENMESİNİ’ İSTEDİ

Ankara ise Şam’ın taleplerine karşı "PKK/YPG bölgelerinin tamamen temizlenmesini" istedi. Türkiye ayrıca 'sınırda terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılması, muhalefet ve Şam arasında siyasi, askeri entegrasyon süreçlerinin sağlıklı bir biçimde tamamlanması ile birlikte mültecilerin güvenli dönüşü ve yerleşim sonrası uygulamaları" görmek istiyor. İddiaya göre "Ankara ilk aşamada Humus, Şam ve Halep’in güvenli dönüşler için pilot bölge olması ve daha sonra bu çerçevenin genişletilmesini" talep ediyor.