Trans kadının katıldığı programa RTÜK para cezası kesti, program yayından kaldırıldı

Trans kadının katıldığı programa RTÜK para cezası kesti, program yayından kaldırıldı
'Çocukluğumu, gençliğimi anlattığım programa ceza kesmek yerine bana acılar yaşatanlara ceza kesseydiniz.'

Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK- Trasn Kadın Çağla Akalın'ın katıldığı digital programa Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından para cezası verildi. 

"Exxen" adlı digital platformda yayınlanan Katarsis isimli programın 11'inci bölümünde, kendisinin yer aldığı bölümün yayından kaldırıldığını söyleyen Trans kadın Akalın, bölümün neden kaldırıldığına dair kendisine herhangi bir açıklamanın yapılmadığını vurguladı. 

'BENİM OLDUĞUM BÖLÜM CEZA YEMİŞ'

Trans Kadın Çağla Akalın, Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada, "Çocukluğumu,gençliğimi  yaşadığım acıları anlatmaktan başka bir şey yapmadığım ve bir çok kişinin yüreğine dokunan programın benim olduğum bölüm RTÜK tarafından ceza yemiş" dedi. 

Akalın, konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bu mübarek günde aldığım bir haberi beni seven, her zaman yanımda olan, ailenizin bir ferdi gibi bağrınıza bastığınız ve artık başka kimsenin olmadığına inandığım sevenlerim ile paylaşmak istiyorum. 

'ACUN BEYE İLK DEFA BU İLKİ YAŞATTIM'

Exxen bölümü kaldırmış. Bana yapılan açıklama bu yönde. İlkleri başarmanın gurunu bir kez daha yaşadım. 
Tarihinde ilk kez bir Trans Kadının katıldığı program ceza yedi, Tarihinde ilk kez bir platform ceza yedi belki Acun beye bile ilk defa bu ilki yaşattım. 

Benim son sözüm keşke çocukluğundan beri yaşadığım olayları anlattığım programa ceza kesmek yerine bana bu acıları yaşayanlara ceza kesilse idi. Keşke bu dünyada böyle bir kurul olsaydı. Allah'tan, Rabbimin mahşeri ve kıldan ince kılıçtan keskin adaleti var."

Yaptığı açıklamada "Herkesten özür dilerim" diyen Akalın, TV8 kanalın sahibi iş insanı Acun Ilıcalı'dan kanalına kesilen para cezası nedeniyle hakkını helal etmesini istedi. 

Akalın, "Konuyu siyasi görüşe ve duruşa bağlayıp; beni siyasi görüş ve duruştan vurmaya kalkan herkese şimdiden tekrar ediyorum: Ben vatancı bir vatandaşım."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar