Madenciler Özlem Zengin ile görüştü, görüşme olumlu sonuçlandı

Madenciler Özlem Zengin ile görüştü, görüşme olumlu sonuçlandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Ekim 2020 03:24
A+ A-
Soma ve Ermenek'ten Ankara'ya yürüyüş yapmaları engellenen madencilerin temsilcileri, Meclis'te AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüştü.

Manisa'nın Soma ve Karaman'ın Ermenek ilçelerinden kıdem tazminatı ve ücret alacakları için iki koldan 12 Ekim günü Ankara'ya başlattıkları yürüyüş engellenen maden işçilerinin oluşturduğu heyet, sorunlarının çözümü için TBMM'de AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüştü.

4 kişilik heyet Zengin ile görüşmenin sonucu hakkında Meclis yakınlarındaki Madenci Anıtı önünde ANKA'ya demeç verirken polis tarafından engelledi. Geçirdiği kaza sonucu engelli olan madenci İdris Sarıkaya haklarını aramak için verdikleri mücadeleyi anlatırken, bir sivil polis ANKA mikrofonunu Sarıkaya'nın önünden çekti.

4 kişilik heyette yer alan Bağımsız Maden- İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal, polislere itiraz etti. Ancak polisler işçilerin demeç vermesinin Ankara Valiliği'nin kararıyla yasak olduğunu söyledi. Kartal, "Alacaksınız gözaltına alın, Ankara polisinin bu tutumunu protesto ediyorum. Burada sadece olumlu geçen görüşmenin sonucunu basına açıklayacağız" diyerek duruma itiraz etti. Polisler Kartal'a "Yeterince reklam olduk" karşılığını verdi.

'BEKLEYECEĞİZ'

Madende geçirdiği kaza sonrası yürüme engelli olan İdris Sarıkaya ve görme engelli Ali Kandemir'in de aralarında bulunduğu heyet polis tarafından itilerek, Soma'dan geldikleri araca götürüldü. Araçta işçilere mikrofon uzatılmasına engel olan polis, işçilerin aracı hareket edene kadar bekledi. Hareket eden aracı da polis otomobili bir süre takip etti.

Kartal ile telefonla yaptığımız görüşmelerde, AKP Grup Başkanvekili Zengin'in taleplerine olumlu baktığı ve "Sorun çözülmeyecek bir sorun değil" dediği öğrenildi. Zengin'in kendilerine "Artık eylem yapmayı bırakın, geri dönün" dediğini aktaran Kartal, sorun çözülene kadar Kırkağaç ilçesinde toplu şekilde beklemeye devam edeceklerini ve sorun çözülmese yürümekte kararlı olduklarını belirtti. (ANKA)

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Öne Çıkanlar